Stały Komitet Rady Ministrów nie zajął się projektem ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym
Stały Komitet Rady Ministrów nie zajął się w środę projektem ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym - poinformował PAP sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP Mikołaj Wild.
2018-04-04, 21:19
− Stały Komitet Rady Ministrów nie zajął się dziś projektem ustawy o CPK. Wpłynęły dodatkowe uwagi, które są na bieżąco wyjaśniane. I ze względu na krótki termin nie było możliwości wyjaśnienia ich wszystkich przed posiedzeniem Stałego Komitetu Rady Ministrów - powiedział w środę Wild, który jest odpowiedzialny za opracowanie tego projektu.
W środowy porządek obrad Stałego Komitetu Rady Ministrów był wpisany punkt dotyczący projektu ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Chodzi o projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji CPK, zwany potocznie specustawą.
Specustawa o CPK miała zostać przyjęta w II kwartale tego roku
Jak wynika z Wykazu Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów, II kwartał tego roku to planowany termin przyjęcia przez rząd projektu specustawy dot. CPK
"Uchwalenie ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym jest konieczne dla zapewnienia terminowego i prawidłowego przygotowania i realizacji inwestycji dotyczących infrastruktury niezbędnej do celów budowy w Polsce Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK)" - czytamy w Wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów.
Celem budowy CPK jest powstanie rentownego węzła komunikacyjnego
Jak napisano, "celem tego przedsięwzięcia jest budowa i eksploatacja rentownego innowacyjnego węzła transportowego, który (...) uzyska miejsce w pierwszej dziesiątce najlepszych portów lotniczych świata".
Inwestycja ma również doprowadzić do powstania systemu transportu kolejowego, stanowiącego atrakcyjną alternatywę dla transportu drogowego, zapewniając jednocześnie rozwój i trwałą integrację aglomeracji położonych w bezpośrednim sąsiedztwie tego portu.
Na początku listopada ubiegłego roku rząd przyjął uchwałę ws. "Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej".
Nowe lotnisko ma powstać między Łodzią a Warszawą i ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Port ma powstać na ok. 3000 ha gruntów. Na lokalizację portu wskazywana jest miejscowość Stanisławów w gminie Baranów.
REKLAMA