Horyzont 2020: 40 mld euro w dwa lata
Prawie 40 miliardów euro do wzięcia w ciągu najbliższych dwóch lat przez naukowców i innowacyjnych przedsiębiorców. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zachęca do sięgnięcia po pieniądze z programu Horyzont 2020. Konkurencja o nie jest mocna, ale korzyści mogą być nie tylko finansowe.
2018-04-05, 21:00
Posłuchaj
O sukcesie wykorzystania funduszy spójności mówi wiceminister rozwoju Paweł Chorąży w rozmowie z Piotrem Wardziakiem/Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia.
Dodaj do playlisty
Program Horyzont 2020 to największy w historii Unii Europejskiej program finansowania badań naukowych i innowacji. To spójny system wsparcia naukowców i firm: od koncepcji naukowej, poprzez etap badań, aż po wdrożenie w przemyśle nowych rozwiązań, produktów czy technologii. Różnica między tym programem a innymi polega na tym, że aplikować trzeba bezpośrednio do Komisji Europejskiej i o pieniądze rywalizować z konsorcjami z całej unii.
Firmy muszą być kreatywne
Wiceminister rozwoju Paweł Chorąży podkreśla, że skoro odnieśliśmy sukces przy wykorzystaniu funduszy spójności to pora już sięgać po pieniądze z tej wyższej unijnej półki.
- Musimy zacząć pracować na tym, że kreatywność, która w tkwi w polskich firmach przekuć w innowacyjność i sukces, który powinien towarzyszyć wdrażaniu nowej perspektywy finansowej - mówi Paweł Chorąży w radiowej Jedynce w rozmowie z Piotrem Wardziakiem.
Każdy może powalczyć o pieniądze
O pieniądze powalczyć może zarówno mała jak i duża firma, która ma innowacyjny projekt i naukowych partnerów pomagających w jego tworzeniu. W Polsce do tej pory granty z tego programu uzyskało już ponad pół tysiąca firm i instytucji, które wzięły udział w prawie tysiącu projektach na łączną sumę 292 mln euro.
- Przedsiębiorstwa które są obecne na rynku europejskim mają łatwiej w rywalizacji o te pieniądze - przyznaje Juliusz Żach z Mostostalu Warszawa, firmy która uzyskała finansowanie.
- Musimy pokazać, że projekt który chcemy rozwinąć jest na skalę europejską, co dla niektórych firm z Polski nie jest takie oczywiste - mówi Juliusz Żach w radiowej Jedynce w rozmowie z Piotrem Wardziakiem.
Trudna rywalizacja
Eksperci przyznają, że rywalizacja i procedury są trudne i nie należy zrażać sie nawet dwoma czy trzema porażkami przy ubieganiu się o fundusze z Horyzontu 2020 tylko zbierać doświadczenia. Nagrodą potem mogą być nie tylko pieniądze z brukselskiej kasy ale i uzyskanie kontaktów i umiejętności pomagających firmie w biznesowej działalności na wspólnym rynku.
Szczegóły programu
Szczegółowe informacje na temat programu Horyzont 2020 oraz programu COSME, który wspiera małe i średnie firmy też bezpośrednio z Brukseli - można znaleźć na stronach internetowych www.kpk.gov.pl oraz www.instrumentyfinansoweue.gov.pl.
Polskie Radio było patronem nad konferencją nt. Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych , zorganizowanej przez resort Inwestycji i Rozwoju, na której mówiono o doświadczeniach związanych z tymi programami
Piotr Wardziak, KW
REKLAMA