Zarząd Idea Banku: sytuacja jest stabilna, nie ma przesłanek do zmian kursu akcji na GPW

2018-04-25, 12:19

Zarząd Idea Banku: sytuacja jest stabilna, nie ma przesłanek do zmian kursu akcji na GPW
Maciej Ćwikiewicz: każdy potencjalny inwestor jest przez nas dokładnie sprawdzany.Foto: pixabay

Czy Idea Bank, uważany do niedawna za najzdrowszą firmę w grupie Leszka Czarneckiego jest narażony na poważne szkody reputacyjne w związku z dużymi wolumenami obligacji Getbacku sprzedawanymi klientom tej instytucji? Trudno w tej chwili przewidzieć, ale zarząd banku uspokaja: nie ma fundamentalnych przesłanek uzasadniających ostatnie wahania kursu akcji, a sytuacja banku pozostaje stabilna.

Od rana w środę akcje Idea Banku ponad 10,1 proc., około południa akcje były przecenione o 4,04 proc. a w ciągu ostatnich trzech dni straciły łącznie 18,5 proc. 

Czy Getback zostanie uratowany? To zależy od głównego akcjonariusza Funduszu Abris, na którym ciąży konieczność dokapitalizowania spółki. Upadłość Getbacka oznaczałaby poważny problem dla polskiego rynku długu korporacyjnego od czasu PBG.

Przypomnijmy: w sierpniu 2017 roku do obrotu na rynku weszło około 794 milionów akcji PBG (wcześniej w obrocie było 10 mln akcji). Tego dnia kurs budowlanej spółki spadł o 85 proc. PBG było jedną z ofiar boomu budowlanego związanego z Euro 2012. W 2012 roku, spółka złożyła wniosek o upadłość układową. PBG porozumiała się z wierzycielami, sąd zatwierdził układ. W tle sprawy były też kontrakty autostradowe. Część z 3 mld długu zostało zamienione na akcje. To właśnie akcje wyemitowane dla wierzycieli PBG trafiły do obrotu. Analitycy twierdzili wówczas, że wahania kursu nie miały uzasadnienia.

Co z Idea Bankiem?

Zarząd banku zwraca uwagę, że ostatnim wahaniom kursu nie towarzyszyły znaczące obroty akcjami Banku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka nie otrzymała informacji o sprzedających akcje, w związku z tym nie są to transakcje akcjonariuszy podlegające obowiązkom informacyjnym. Zarząd Banku analizuje bieżące notowania spółki – czytamy w komunikacie.

Z opublikowanego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Idea Bank wynika, że na koniec roku współczynnik adekwatności kapitałowej wynosił 14,04 proc., a współczynnik Tier 1 – 12,6 proc. Sprawozdanie za I kwartał 2018 roku zostanie opublikowane 15 maja br

W 2017 roku Idea Bank miał 230,8 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 440,85 mln zł rok wcześniej.

Idea Bank powstał na bazie przejętego przez Getin Holding GMAC Banku jesienią 2010 roku. Początkowo bank funkcjonował wyłącznie w internecie. W lipcu 2011 roku otwarto pierwsze oddziały stacjonarne, głównie w największych polskich miastach. Idea Bank zadebiutował na rynku głównym GPW w 2015 roku.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, kw


Polecane

Wróć do strony głównej