X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Kryptowaluty - czy inwestowanie w nie jest bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 18:10
Według najnowszego rankingu Morgan Stanley kryptowalutami handluje się na Malcie. Polska w rankingu zajmuje daleką pozycję. W dodatku, w ostatnim czasie Komisja Nadzoru Finansowego dodała na swoją czarną listę dwie polskie giełdy, handlującymi wirtualnymi walutami. Trzeba sobie zadać pytanie - czy inwestowanie w nie jest bezpieczne i czy ten rynek wymaga regulacji? Odpowiedzi szukał Marcin Jagiełowicz.
Audio
  • Kryptowaluty - inwestować czy nie? (Marcin Jagiełowicz/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Na liście państw, przez które przechodzą największe kryptowalutowe transakcje, Polska zajęła 24 miejsce. Na innej, czarnej dla odmiany liście KNF znalazły się dwie polskie giełdy kroptowalutowe - Bitbay i Abucoins. Komisja zgłosiła sprawę do prokuratury za brak odpowiednich licencji. Dr Krzysztof Piech z Uniwesytetu Łazarskiego uważa, że jest to dyksryminacja młodego rynku, bo podobne obiekcje moglibyśmy mieć 20 lat temu wobec internetu, który wówczas przecież także nie wpisywał się w obowiązujące ramy prawne.

- A tymczasem jakoś żyjemy z internetem, a w przyszłości będziemy musieli żyć z kryptowalutami, bo one nie znikną - dodaje.

KNF w trosce o konsumentów

Zniknąć mogą natomiast z dnia na dzień zyski. Jacek Barszczewski z KNF wyjaśnia, że pierwszym krokiem była ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Jego zdaniem jednak wciąż brakuje mechanizmów chroniących przez nieuczciwymi sprzedawcami kryptowalut.

- To rynek nieuregulowany, więc nie ma narzędzi, by konsumentów chronić. W momencie, gdy taki podmiot zakończyłby działalność z dnia na dzień, to instytucje nie są w stanie pomóc klientom odzyskać ich środków - wskazuje.

Blockchain przyszłością?

W grudniowym szczycie bitcoin kosztował blisko 20 tysięcy dolarów, dziś trzeba za niego zapłacić około 9 tysięcy dolarów. Dr Krzysztof Piech przyznaje, że do tego, by zainwestować w kryptowaluty, potrzebna jest wiedza techniczna. Wielką szansę dla Polski widzi w technologii blockchain, na której bazują kryptowaluty, zwłaszcza, że jest dość łatwy dostęp do finansowania projektów z nią związanych. Ta szansa w jego ocenie coraz bardziej się jednak oddala, ze względu na "niesprzyjający klimat regulacyjno- podatkowy" w naszym kraju.

Technologia a kryptowaluty

Wyraźnego rozdzielenia tematu kryptowalut i nowych technologii finansowych chce KNF.

- Jesteśmy pozytywnie nastawieni do nowych technologii na rynku finansowych. Jeśli chodzi o technologię blockchain, to ją popieramy i widzimy w niej szansę dla rozwoju, więc to nie jest tak, że kryptowaluty i blockchain musimy wrzucać do jednego worka - podkreśla.

Według Morgan Stanley, najwięcej zarejestrowanych giełd kryptowalutowych jest w Wielkiej Brytanii.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Marcin Jagiełowicz, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koniec z anonimowością handlu kryptowalutami: będą nowe obowiązki informacyjne?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 17:30
Ministerstwo Finansów chce objąć obowiązkiem informacyjnym firmy handlujące kryptowalutami, takimi jak bitcoin. Pomysłem zajmowali się posłowie Sejmowej Komisji Finansów publicznych, którzy procedowali nad rządowym projektem ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak w pełni uregulować obrót kryptowalutami? Pierwszy krok już blisko

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 13:16
Na podpis prezydenta czeka pierwsza polska ustawa dotycząca kryptowalut. O nich i technologii blockchain dyskutowali wczoraj m.in. eksperci Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Finansowego. Jak mówili, na całkowite prawne uregulowanie tej kwestii trzeba jeszcze będzie poczekać co najmniej dwa lata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Handel kryptowalutami na celowniku skarbówki. Chodzi o podatki

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 15:36
Urzędnicy skarbowi zbierają dane o obrocie kryptowalutami. Każą wykazywać dochody w zeznaniach i płacić podatek - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń