Ekspert: gospodarka w dobrej kondycji
W I kwartale tego roku wzrost gospodarczy wyniósł 5,1 procent rdr - Główny Urząd Statystyczny przedstawił dziś tak zwany szybki szacunek PKB. Wzrost na tym poziomie to bardzo dobry wynik i, jak mówi Rafał Sadoch, analityk domu maklerskiego mBanku, świadczy o dobrej kondycji naszej gospodarki.
2018-05-15, 10:36
Posłuchaj
Analityk spodziewa się odbicia w inwestycjach, co może sprzyjać wzrostowi gospodarczemu w najbliższych miesiącach. Na wzroście PKB może ciążyć natomiast ujemny wkład eksportu netto.
- Konsumpcja rośnie i więcej importujemy, niż eksportujemy. Jeśli wzrost będzie hamował, to raczej z tego tytułu - podkreśla Rafał Sadoch.
Ceny pójdą w górę?
Główny Urząd Statystyczny podał dziś także ostateczne dane o cenach w kwietniu. Inflacja tak jak wcześniej szacował Urząd wyniosła 1,6 procent. Oznacza to, że ceny nieznacznie idą w górę. Zdaniem Rafała Sadocha kolejne dane przyniosą dalsze wzrosty cen, ale drożyzna nam nie grozi.
- Kolejne miesiące powinny przynieść 'stabilizację' inflacji w okolicach 2 procent, a nie jakąś presję płacową, zwłaszcza jeśli popatrzymy na to, co dzieje się na stacjach paliw. Ceny ropy poniżej 5 złotych poszły raczej w niepamięć i z tego tytułu ryzyka dla inflacji idą raczej w górę niż w dół - dodaje ekspert.
REKLAMA
Przyspieszenie wzrostu cen to także "zasługa" żywności. Oficjalny cel inflacyjny NBP wynosi 2,5% z dopuszczalnym odchyleniem o jeden punkt procentowy. Kwietniowy szacunek mieści się jednak w tym przedziale.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, Justyna Golonko, md
REKLAMA