Mafia paliwowa ma w Polsce coraz ciężej. Skuteczna walka z szarą strefą

Polska odnosi duże sukcesy w walce z szarą strefą w branży paliwowej. Dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego w ciągu roku udało się ograniczyć lukę w VAT  z 26 proc. do 14 proc., co oznacza, że jest ona poniżej średniej europejskiej. Przestępcy jednak nie śpią i wciąż szukają nowych metod działania. Takie wnioski płyną z zaprezentowanego dziś w siedzibie Ministerstwa Finansów raportu  "Walka z szarą strefą. Wpływ regulacji na branżę paliw płynnych". 

2018-06-12, 17:57

Mafia paliwowa ma w Polsce coraz ciężej. Skuteczna walka z szarą strefą
Przy wzmożonym popycie, szczególnie na stacjach przy granicy, PKN Orlen na bieżąco dostarcza paliwa do stacji.Foto: shutterstock

Posłuchaj

Z Kamilem Wyszkowskim rozmawiał Błażej Prośniewski
+
Dodaj do playlisty

Dokument został przygotowany przez firmę doradczą PwC na zlecenie Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego oraz Global Compact Network Poland. Jak mówił w radiowej Jedynce Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny Global Compact Network Poland, na ten sukces w walce z szarą strefą złożyło się kilka czynników - m.in. przyspieszenie uszczelniania VAT-u, pakiety energetyczny, paliwowy i przewozowy, a także utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej.

- Mafii paliwowej w Polsce jest trudniej operować - dodał.

Jednocześnie jak podkreślił ekspert, aby szara strefa nie uległa ponownemu wzrostowi należy dokonać dalszych zmian. Wskazywał, że potrzebne jest m.in. przygotowanie raportu regulacyjnego, który wykaże, co jeszcze trzeba "uszczelnić" w prawie, by szara strefa się jeszcze bardziej skurczyła.

Trzeba iść do przodu

Ponadto - zdaniem Kamila Wyszkowskiego - należy wzmocnić organy administracji publicznej i zwiększyć nakłady na Krajową Administrację Skarbową, tak, by na przykład na drogach mogło pracować więcej funkcjonariuszy.

Polski sukces w walce z szarą strefą w paliwach został odnotowany także międzynarodowo. Zainteresowanie naszymi rozwiązaniami płynie m.in.  z Ameryki Łacińskiej, czy Ukrainy i Mołdawii, a także z Niemiec i Szwajcarii.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Błażej Prośniewski, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej