Biodiesel nie taki korzystny dla środowiska

2018-06-14, 13:22

Biodiesel nie taki korzystny dla środowiska
Przy wzmożonym popycie, szczególnie na stacjach przy granicy, PKN Orlen na bieżąco dostarcza paliwa do stacji.Foto: shutterstock

Stosowanie biodiesla z oleju palmowego, czyli odnawialnego źródła energii, miało być jednym ze sposobów wspierania ochrony środowiska. Okazuje się jednak, że może mu bardzo szkodzić.

Posłuchaj

Biodiesel nie taki korzystny dla środowiska (Dariusz Kwiatkowski/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Samochody osobowe i ciężarowe spalają coraz więcej takiego biodiesla. Piotr Skubisz z Instytutu Spraw Obywatelskich mówi, że z danych z 2017 roku wynika, że 51 procent oleju palmowego w Unii Europejskiej zostało wykorzystane do produkcji biodesla, a wzrost jego zużycia wzrósł o 13,5 procent w stosunku do 2016 roku.

85% światowej podaży oleju palmowego pochodzi z Malezji i Indonezji .Plantacje palmy olejowej powstają tam na obszarach  po wyciętych bądź wypalonych lasach  tropikalnych. Niszczona jest flora i fauna. Proceder ten bezpośrednio zagraża też ludziom.

- Cierpią na tym lokalne społeczności, które są ograbiane z gruntów. Ginie unikalna fauna i flora, która nie występuje nigdzie indziej na świecie - dodaje Piotr Skubisz.

Stosowanie biodiesla z oleju palmowego miało pomagać w ochronie środowiska. Tymczasem giną lasy tropikalne nazywane zielonymi płucami naszej planety.

- Lekarstwo okazało się być gorsze od choroby. Intencją było walczenie ze zmianami klimatycznymi, natomiast teraz, jak podało ostatnio National Geographic, największym emitentem gazów cieplarnianych, po krajach uprzemysłowionych jak Stany Zjednoczone i Chiny, jest Indonezja. To z powodu poszerzania upraw palmy olejowej. Osusza się w tym celu torfowiska, które wiążą dużą ilość węgla. Podobnie, węgiel wiążą lasy tropikalne, które są wycinane bądź wypalane - mowi Piotr Skubisz.

Z początkiem roku  Parlament Europejski zagłosował  za odrzuceniem wliczania biodiesla z oleju palmowego do realizacji celów unijnych w zakresie wykorzystania źródeł odnawialnych. Rozmowy na ten temat są obecnie prowadzone przez   przedstawicieli Europarlamentu, Rady Europy i Komisji Europejskiej.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Dariusz Kwiatkowski, md

Polecane

Wróć do strony głównej