2,5 mln użytkowników wieczystych zmieni się we właścicieli. Ale opłata pozostanie
Użytkowanie wieczyste ma zmienić się we własność. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego gruntów wykorzystywanych na cele mieszkaniowe. Ma objąć 2,5 mln użytkowaników wieczystych.
2018-07-05, 16:01
Po czwartkowym pierwszym czytaniu w Sejmie projekt trafił do dalszych prac w komisji.
Regulację przygotowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Jak uzasadniał zmiany Artur Soboń, Sekretarz Stanu w ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, działanie to wpisuje się w program mieszkaniowy Prawa i Sprawiedliwości.
Zmiana będzie dotyczyć 2,5 mln obywateli
-Eliminuje irracjonalną sytuację, w której właściciele mieszkań i domów nie są jednoczesnie właścicielami gruntów na których znajdują się nieruchomości, mówił Soboń.
Podkreślał, że projekt odpowiada na oczekiwania 2,5 mln użytkowaników wieczystych i będzie dotyczyć 8 mln obywateli.
REKLAMA
Zmiany od 1 stycznia 2019 r. Obejmą grunty z lokalami jedno i wielorodzinnymi
Jeżeli prace legislacyjne pójdą zgodnie z planem rządu, do zmian dojdzie 1 stycznia przyszłego roku. W pierwszym etapie przekształcenie będzie dotyczyć lokali jedno i wielorodzinnych.
Za zamianę trzeba będzie zapłacić. Opłata roczna albo całościowa z bonifikatą
Za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność trzeba będzie zapłacić. Będzie to można zrobić na dwa sposoby: albo w formie opłat rocznych wnoszonych przez 20 lat. Wtedy wysokość opłaty będzie odpowiadała wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, obowiązującej w dniu przekształcenia, czyli 1-go stycznia 2019 roku.
Resort przewidział też wniesienie całej opłaty z góry. W takim przypadku przewidziano bonifikaty - jeśli będą to grunty skarbu państwa, upust wyniesie 60 procent. Na gruntach samorządowych samorządy będą decydowały o wysokości bonifikaty.
Przekształcenie również na gruntach gdzie stoja budynki mieszkalne i komercyjne
Proponowane przepisy stanowią, że jeśli zajdzie taka sytuacja, iż na gruncie będą znajdowały się zarówno budynki mieszkalne, jak i komercyjne, to cały grunt zostanie przekształcony we własność, ale przedsiębiorca nie skorzysta z ewentualnej bonifikaty.
REKLAMA
Wpisy do ksiąg wieczystych o własności bez opłat
Własność gruntów w księgach wieczystych oraz w ewidencji gruntów i budynków będzie ustalana na podstawie zaświadczenia wydawanego przez organy reprezentujące dotychczasowych właścicieli gruntów - Skarb Państwa oraz gminy. Wpisy mają być wolne od opłat sądowych.
Od 1 stycznia tylko prawo własności gruntu
Proponuje się także wprowadzenie przepisu likwidującego możliwość ustanawiania od 1 stycznia 2019 r. nowych praw użytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe. Oznacza to, że od tej daty, z własnością lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego będzie mogło być związane wyłącznie prawo własności gruntu.
Projektodawcy tłumaczą, że proponowane zmiany są odpowiedzią na problemy z przekształcaniem praw użytkowania wieczystego na mocy obowiązującej ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.
Soboń zapowiedział, że podobne rozwiązanie zostanie zaproponowane do pozostałych gruntów, jednak taka zmiana wymaga notyfikacji w Komisji Europejskiej, dlatego obecnie przekształcenie będzie dotyczyło jedynie gruntów mieszkaniowych
PAP, IAR, jk
REKLAMA