Prawie 12 tys. mieszkań w domach z drewna do 2022 roku
Na przełomie października i listopada powinna zacząć działać spółka Polskie Domy Drewniane - uważa minister środowiska Henryk Kowalczyk. Ma ona wspierać energooszczędne, drewniane budownictwo mieszkaniowe w Polsce.
2018-09-26, 14:30
Szef resortu środowiska poinformował na konferencji prasowej w podwarszawskim Halinowie (Mazowieckie), że "lada dzień" do sądu rejestrowego powinien wpłynąć wniosek o rejestrację spółki Polskie Domy Drewniane.
Wsparcie dla energooszczędnych technologii
Jego zdaniem w ciągu miesiąca spółka powinna zostać zarejestrowana przez sąd, tak by "formalnie zacząć funkcjonować" na przełomie października i listopada.
Spółkę Polskie Domy Drewniane utworzą: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Bank Ochrony Środowiska. Jej celem ma być wsparcie budownictwa w Polsce z wykorzystaniem energooszczędnych technologii drewnianych. W latach 2018-2022 w budynkach wielorodzinnych ma powstać 11 tys. mieszkań, a w zabudowie jednorodzinnej - 950 mieszkań.
Drewniane domy mają przyszłość
Minister podpisał w środę porozumienie o współpracy ze Stowarzyszeniem Energooszczędne Domy Gotowe i Stowarzyszeniem Centrum Drewna w Czarnej Wodzie w ramach programu strategicznego budownictwa drewnianego. Na mocy umowy stowarzyszenia te zadeklarowały m.in. dzielenie się posiadaną wiedzą i doświadczeniem w zakresie budownictwa drewnianego.
Według min. Kowalczyka budownictwo drewniane w Polsce ma przyszłość. Wskazał, że takie budynki powstają najczęściej z modułów, dzięki czemu można je szybciej stawiać. Ich energooszczędność z kolei powoduje, że są tańsze w eksploatacji.
PAP, ak, NRG
REKLAMA