Jak działają unijne instytucje zajmujące się finansami?
Pierwsze skojarzenie, jakie nasuwa się, gdy mówimy o unijnych instytucjach kształtujących życie gospodarcze to Europejski Bank Centralny. Ale to nie jedyna instytucja zajmująca się unijnymi finansami. Kto jeszcze w Unii Europejskiej odpowiada za sprawy finansowe - sprawdzał w radiowej Jedynce Marcin Jagiełowicz z Naczelnej Redakcji Gospodarczej.
2018-11-22, 15:00
Posłuchaj
- To prawda, Europejski Bank Centralny, jest ważną instytucją w Unii Europejskiej, bo odpowiada m.in. za wysokość stóp procentowych w strefie euro - wyjaśnia w radiowej Jedynce Maciej Drozd, ekspert ds. międzynarodowych Konfederacji Lewiatan w rozmowie z Marcinem Jagiełowiczem.
Ekspert przypomniał, że EBC jest nie tylko istotny dla krajów, które są w Eurolandzie, ale to instytucja, która spaja europejski system banków centralnych do którego z kolei należą nie tylko banki krajów strefy euro, ale np. Narodowy Bank Polski.
- Stabilność naszej waluty jest ściśle powiązana z euro. I właśnie za stabilność euro odpowiada EBC - dodał.
Nie ma też jednej instytucji, która odpowiada za unijny budżet. Komisja Europejska przedstawia swoją propozycję budżetu. Parlament swoją. Odbywają się spotkania grup nieformalnych. A gdzie zatem zapada decyzja ile np. dostanie Polska?
REKLAMA
- Trzeba zwrócić uwagę, że budżet roczny jest elementem wieloletniego planu finansowego, za który odpowiadają wszystkie instytucje traktatowe UE. Komisja Europejska przedstawia zawsze do 1 września projekt budżetu, który kierowany jest do Parlamentu Europejskiej i do Rady Europejskiej. A projekt jest przekazywany do komisji budżetowej PE. I dopiero ten projekt jest akceptowany na posiedzeniu plenarnym PE - wyjaśniał ekspert.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Marcin Jagiełowicz, kw
REKLAMA