Marek Gróbarczyk: w grudniu zostanie ogłoszony przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną

 Mam nadzieję, że w grudniu będziemy mogli poinformować, że został ogłoszony przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną - powiedział w środę szef MGMiŻŚ Marek Gróbarczyk. Według resortu oddanie do użytku kanału żeglugowego planowane jest na 2022 rok.

2018-12-05, 12:45

Marek Gróbarczyk: w grudniu zostanie ogłoszony przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Do końca roku możliwe jest ogłoszenie przetargu na budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Takie przekonanie w rozmowie z Polskim Radiem wyraził Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk/ Informacyjna Agencja Radiowa
+
Dodaj do playlisty

Gróbarczyk: mam nadzieję, że w grudniu zostanie ogłoszony przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną

- Mam gorącą nadzieję, że już za kilka tygodni, więc jeszcze w grudniu, będziemy mogli poinformować o tym, że został uruchomiony przetarg na budowę i na wyłonienie wykonawcy kanału żeglugowego - mówił Gróbarczyk podczas środowej konferencji prasowej.

Jak poinformował w środę resort, w 2018 r. odbyły się prace przygotowawcze. "Do końca roku zostanie wydana decyzja środowiskowa, pozwolenie na budowę i zostanie ogłoszony przetarg" - czytamy w prezentacji ministerstwa.

MGMiŻŚ wskazuje, że zakończenie robót budowlanych i "oddanie do użytkowania kanału żeglugowego planowane jest na 2022 rok".

Podstawą realizacji inwestycji, jak przypomniano, jest Uchwała Rady Ministrów z 24 maja 2016 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego o nazwie "Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską w latach 2016-2022".

Celem programu - zaznacza resort - jest zapewnienie bezpieczeństwa i obronności w regionie poprzez otwarcie Zalewu Wiślanego na Morze Bałtyckie oraz na inne istniejące drogi wodne.

Kanał żeglugowy ma doprowadzić także do zniesienia istniejących barier infrastrukturalnych, które ograniczają rozwój północno-wschodniej części Polski - informuje MGMiŻŚ. - Jego realizacja będzie również gwarancją swobodnej żeglugi statków - czytamy. 

PAP, IAR, NRG, kw 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej