PKP w końcu wprowadziło wspólny bilet

Zapowiadano go jakiś czas temu, ale wreszcie jest. Od niedzieli, 9 grudnia podróżujący pociągami mogą kupić wspólny bilet.

2018-12-12, 08:19

PKP w końcu wprowadziło wspólny bilet
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Podróż za jeden bilet. PKP wprowadza zmiany (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Rzecznik PKP Michał Stilger mówi, że w ramach oferty podróżni mogą kupić wspólny bilet w 630 okienkach różnych przewoźników. W pierwszym etapie wspólny bilet obejmuje połączenia obsługiwane przez 6 spółek: PKP Intercity, Przewozy Regionalne, PKP SKM w Trójmieście, Koleje Mazowieckie, Koleje Wielkopolskie i Łódzką Kolej Aglomeracyjną. To przewoźnicy, z usług których korzysta 80 procent pasażerów kolei w Polsce - dodaje Michał Stilger.

Wygodniej... i taniej


Wspólny bilet opiera się na tak zwanej degresywnej taryfie, zaakceptowanej przez wszystkich przewoźników. Rzecznik PKP wyjaśnia, że oznacza ona, że im dalej się jedzie, tym mniej płaci za kolejne kilometry.

- Dzięki temu najbardziej skorzystają osoby podróżujące na najdłuższych trasach. Zakup jednego biletu na całą podróż, ale też oszczędność pieniędzy. Przykładowo, wybierając się w podróż ze Świnoujścią do Jasła pasażer może zapłacić nawet o 52 złote mniej, niż gdyby musiał kupić osobne bilety na poszczególne etapy podróży - mówi Michał Stilger.

Do końca stycznia wspólny bilet będzie można kupić także na podróże Kolejami Śląskimi, Kolejami Dolnośląskimi, Kolejami Małopolskimi i Arrivą.

System trzeba rozwijać


Kiedy pasażer chce kupić bilet na różne pociągi różnych spółek kolejowych to rzeczywiście ma łatwiejszą sytuację - przyznaje Michał Szymajda z portalu Rynek Kolejowy. Jak dodaje, tak naprawdę idea wspólnego biletu nie ma ograniczeń i trzeba ten system rozwijać, żeby jeden bilet uprawniał faktycznie do całej podróży, również różnymi środkami transportu.

Michał Szymajda zastrzega, że wspólnego biletu PKP na razie jeszcze nie należy chwalić. Jego zdaniem należy rozszerzyć możliwość kupowania go przez internet, a także rozwijać system transportu publicznego tak, by przy jednym okienku czy w sieci można było kupić także bilet np. na autobus.

Tymczasem cieszmy się z integracji na kolei. W styczniu 2019 roku do systemu mają wejść wszyscy przewoźnicy, działający na terenie Polski. Wspólny bilet na podróż na przykład trzema różnymi pociągami będzie mógł być od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent  tańszy.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej