more_horiz
Gospodarka

Cztery najważniejsze zmiany dotyczące pracowników w 2019 r.: płaca minimalna, waloryzacja rent i emerytur, nowy system emerytalny, PIT

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 17:10
W 2019 r. pracujących Polaków czekają cztery kluczowe zmiany, wszystkie związane z wynagrodzeniami, emeryturami i podatkami.
W 2019 r. pracujących Polaków czekają cztery kluczowe zmiany, wszystkie związane z wynagrodzeniami i podatkami.
W 2019 r. pracujących Polaków czekają cztery kluczowe zmiany, wszystkie związane z wynagrodzeniami i podatkami.Foto: shutterstock nd3000

Zmiany obejmują: płacę minimalną i stawkę godzinową, waloryzację emerytur, wejście w życie przepisów o Pracowniczych Planach Kapitałowych, oraz rozliczenia PITa.

Płaca minimalna od 1 stycznia wyniesie 2250 zł

Rząd zdecydował, że minimalna płaca w 2019 r. wyniesie 2250 zł brutto, jednocześnie od stycznia wprowadza się istotną zmianę polegająca na tym, że w płacy minimalnej nie uwzględnia już tzw. dodatku stażowego, który naliczany jest za wysługę lat i wypłacany po przepracowaniu określonego okresu.

Godzinowa stawka minimalna wyniesie 14,70 zł

Od 1 stycznia 2017 roku wprowadzono minimalną stawkę godzinową dla określonych umów cywilnoprawnych. Jej wysokość jest waloryzowana o wskaźnik wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2018 r. roku minimalna stawka godzinowa wynosiła 13,70 zł brutto. Od stycznia 2019 roku wzrośnie do poziomu 14,70 zł.

Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli rusza nowy system emerytalny

W 2019 r. rusza nowy system oszczędzania na emeryturę, czyli od 1 stycznia wchodzi w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych.

 Zakłada ona utworzenie prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych. W program ma być zaangażowane państwo, pracodawcy i pracownicy. Dotyczy osób, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

PPK rusza w największych firmach, zatrudniających powyżej 250 osób, od 1 lipca 2019 r.

Przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 50 osób zaczną go stosować  od 1 stycznia 2020 r., a firmy zatrudniające co najmniej 20 osób - od 1 lipca 2020 r.

 Pozostałe podmioty będą musiały stosować ustawę od 1 stycznia 2021 r. Ten ostatni termin obowiązuje też podmioty należące do sektora finansów publicznych.

Nowy system zakłada współfinansowanie składki emerytalnej

W systemie uczestniczyć będą solidarnie trzy strony: pracownik, pracodawca i państwo.

Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK - pracownika - może wynosić od 2 do 4 proc. wynagrodzenia.

Osoby zarabiające poniżej pensji minimalnej będą wpłacać 0,5 proc. pensji zamiast 2 proc., bez utraty dopłat po stronie pracodawcy i państwa.

Z kolei pracodawca dopłacałby składkę od 1,5 proc. do 4 proc. wynagrodzenia. W efekcie maksymalna wpłata na PPK w przypadku jednego pracownika mogłaby wynosić 8 proc.

Pieniądze zgromadzone w PPK będą prywatną własnością uczestników.

Jeżeli pracownik zdecyduje się odkładać co najmniej 2 proc. swojego wynagrodzenia brutto (maksymalnie 4 proc.), to drugie tyle otrzyma jako dopłatę od pracodawcy i państwa.

Do PPK zostaną zapisani wszyscy pracujący Polacy w wieku od 19 do 55 lat.

Z PPK będzie można zrezygnować w dowolnym momencie.

Gdy ktoś osiągnie 60. rok życia, będzie mógł wypłacić zgromadzone środki jednorazowo, choć wtedy 75 proc. z nich będzie opodatkowane. Jeżeli kwota ta będzie wypłacana w miesięcznych ratach przez 10 lat, nie będzie opodatkowana.

W 2019 r. PITa wypełni za nas fiskus

W 2019 r. fiskus sam wypełni za nas zeznanie podatkowe PIT. Ale uwaga - nowy PIT będziemy mogli korygować i sprawdzić tylko przez Internet.

Ministerstwo Finansów udostępni na portalu internetowym przygotowane zeznanie podatkowe. W związku z czym sami już takiego zaznania nie będziemy musieli składać chyba, że tego zeznania przygotowanego przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej nie zaakceptujemy. Okaże się, że np. chcemy wprowadzić pewne zmiany, pewne ulgi, które chcielibyśmy odliczyć, itd.

Czyli takie gotowe zeznanie możemy bądź zaakceptować, bądź też je odrzucić i sporządzić swoje zeznanie.

Waloryzacja emerytur i rent – wyniesie 3,26 proc., co najmniej 70 zł

Zgodnie z rządową ustawy w sprawie waloryzacji emerytur i rent, od 1 marca 2019 r. emerytury i renty wzrosną o 3,26 procent, co najmniej o 70 zł; najniższe będą wynosiły 1100 zł.

Od marca najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wyniesie 1100 zł
Przygotowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nowela zakłada, że w marcu 2019 r. najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrosną do 1100 zł. Obecnie jest to 1029,80 zł.

Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie do 825 zł

Według rządowej nowelizacji najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z 772,35 zł do 825 zł. Modyfikacja zasad waloryzacji będzie miała zastosowanie także do emerytur i rent rolników, służb mundurowych oraz emerytur pomostowych i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.

NRG, jk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem