X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości ma pomóc w cyfryzacji polskiego przemysłu

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 20:00
Sejm opowiedział się w czwartek za poprawkami Senatu do ustawy o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, która ma pomóc polskiej gospodarce w dostosowaniu się do wyzwań związanych z czwartą rewolucją przemysłową. Źródłem finansowania Fundacji mają być m.in. zbiórki publiczne.
Platforma zajmie się szkoleniem, promowaniem, tworzeniem sieci wsparcia dla cyfryzacji
Platforma zajmie się szkoleniem, promowaniem, tworzeniem sieci wsparcia dla cyfryzacjiFoto: shutterstock, Zapp2Photo

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Fundacja ma wesprzeć cyfryzację polskiego przemysłu

Ustawa, która jest wynikiem realizacji projektu "Polska Platforma Przemysłu 4.0", przyjętego w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, ma pomóc polskiemu przemysłowi we włączeniu się w transformację cyfrową 4.0.

Podczas czwartkowych obrad Sejm przyjął sześć poprawek zgłoszonych w grudniu przez Senat do ustawy o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości.

Fundację mają zasilać zbiórki publiczne i dotacje budżetowe

Chodzi m.in. o poprawkę, która mówi o tym, że Skarb Państwa wyposaży nowo utworzoną Fundację w składniki majątku; w myśl innej poprawki jednym ze źródeł finansowania Fundacji mają być zbiórki publiczne czy dotacja z budżetu państwa w wysokości 2 mln zł.

Senatorowie zaproponowali też, aby minister właściwy ds. gospodarki mógł uzupełnić skład rady platformy w przypadku rezygnacji lub śmierci członka rady, albo jego odwołania; ponadto w przypadku likwidacji platformy Skarb Państwa ma przejąć jej mienie.

Platforma ma wspierać rozwiązania dotyczące transformacji cyfrowej przedsiębiorstw

Platforma ma udzielać wsparcia o charakterze niefinansowym. Chodzi m.in. o wsparcie transformacji cyfrowej przedsiębiorstw w zakresie procesów, produktów i modeli biznesowych, wykorzystujących najnowsze osiągnięcia z dziedziny automatyzacji, sztucznej inteligencji, technologii teleinformatycznych oraz komunikacji pomiędzy maszynami oraz człowiekiem a maszynami.

Platforma zajmie się szkoleniem, promowaniem, tworzeniem sieci wsparcia dla cyfryzacji

Włączeniu się firm z sektora przemysłu w transformację cyfrową 4.0 ma służyć Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości, która będzie się koncentrować na "informowaniu, demonstrowaniu, promowaniu, wspieraniu, szkoleniu i inicjowaniu działań budujących i rozwijających komponenty tworzące profil konkurencyjnego przemysłu przyszłości oraz ich integrowaniu, budowaniu kompetencji doradczych, tworzeniu sieci wsparcia, koordynacji hubów cyfrowej innowacji, a także standaryzacji tych ośrodków" - wskazało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które przygotowało ustawę. Podobne platformy działają, np. w Niemczech i Czechach.

Przemysł przeżywa obecnie czwartą rewolucję

Czwarta rewolucja przemysłowa to konsekwencja wykorzystania najnowszych technologii teleinformatycznych, takich jak analizy Big Data, Internet Rzeczy, Machine Learning czy daleko idąca cyfrowa integracja baz danych firm.

"Bierność wobec czwartej rewolucji przemysłowej może spowodować marginalizację polskiej gospodarki. Miałoby to dotkliwe konsekwencje dla dobrobytu obywateli" - napisano w ocenie skutków regulacji. Zaznaczono, że ok. 1/3 polskich przedsiębiorstw nie wykorzystuje obecnie rozwiązań charakterystycznych dla trzeciej rewolucji.

Emilewicz: Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości będzie ważna dla rynku pracy

Forum dzielenia się wiedzą, jakim będzie Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości jest ważne dla rynku pracy. Chodzi o to, by kompetencje poszukiwane przez pracodawców miały odzwierciedlenie w programach studiów wyższych czy szkół zawodowych – oceniła szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.

"Misją Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości będzie kreowanie w Polsce proinnowacyjnej kultury – nie tylko otwartej na nowe technologie, ale gotowej przekształcić polską gospodarkę w taką, która z sukcesem bierze udział w głównym nurcie czwartej rewolucji przemysłowej" – zapowiedziała, cytowana w komunikacie, szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.

Zdaniem Emilewicz sprawą "niezwykłej wagi" jest to, abyśmy integrowali się wokół Przemysłu 4.0 w oparciu o współpracę i zaufanie. "Tylko za sprawą interakcji i współdziałania międzyśrodowiskowego możliwe będzie głębsze rozumienie czwartej rewolucji przemysłowej i pozytywne nastawienie, które przyniesie wszystkim grupom społecznym udział w dokonujących się przemianach i w płynących z nich korzyściach" – wskazała minister.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cyfrowa transformacja przyniesie światowej gospodarce 100 bln dolarów

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2017 19:00
Nowe technologie napędzają cyfrową transformację, która w ciągu najbliższej dekady ma przynieść światowej gospodarce 100 bln dol. Firmy, które nie korzystają z zaawansowanych zdobyczy techniki i nie zmieniają swojego modelu działania, zostaną zepchnięte na margines biznesu – uważa Tomasz Niebylski z SAP Polska, jeden z ekspertów zakończonego właśnie SAP Executive Forum, które na jeden dzień zamieniło Warszawę w technologiczny hub Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfryzacja w firmie - to się opłaca. Raport FOR

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 08:14
Inwestycje firm w cyfryzację wniosły do Polskiej gospodarki ponad 180 miliardów złotych w ostatnich 25 latach. Tak wynika z szacunków fundacji FOR zawartych w raporcie "E-rozwój. Cyfrowe technologie a gospodarka". Według tego opracowania  w latach 1993-2016 , dla których dostępne są dane, cyfryzacja dołożyła w sumie 10-15 procent wzrostu gospodarczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda na otwarciu Polskiej Wystawy Gospodarczej: „w gospodarce poczyniliśmy wielki postęp”

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018 18:26
Prezydent Andrzej Duda zainaugurował działalność Polskiej Wystawy Gospodarczej. W pawilonie na Placu Piłsudskiego w Warszawie można zobaczyć ekspozycję poświęconą historii polskiej przedsiębiorczości.
rozwiń zwiń