Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości ma pomóc w cyfryzacji polskiego przemysłu
Sejm opowiedział się w czwartek za poprawkami Senatu do ustawy o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, która ma pomóc polskiej gospodarce w dostosowaniu się do wyzwań związanych z czwartą rewolucją przemysłową. Źródłem finansowania Fundacji mają być m.in. zbiórki publiczne.
2019-01-17, 20:00
Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
Fundacja ma wesprzeć cyfryzację polskiego przemysłu
Ustawa, która jest wynikiem realizacji projektu "Polska Platforma Przemysłu 4.0", przyjętego w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, ma pomóc polskiemu przemysłowi we włączeniu się w transformację cyfrową 4.0.
Podczas czwartkowych obrad Sejm przyjął sześć poprawek zgłoszonych w grudniu przez Senat do ustawy o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości.
Fundację mają zasilać zbiórki publiczne i dotacje budżetowe
Chodzi m.in. o poprawkę, która mówi o tym, że Skarb Państwa wyposaży nowo utworzoną Fundację w składniki majątku; w myśl innej poprawki jednym ze źródeł finansowania Fundacji mają być zbiórki publiczne czy dotacja z budżetu państwa w wysokości 2 mln zł.
Senatorowie zaproponowali też, aby minister właściwy ds. gospodarki mógł uzupełnić skład rady platformy w przypadku rezygnacji lub śmierci członka rady, albo jego odwołania; ponadto w przypadku likwidacji platformy Skarb Państwa ma przejąć jej mienie.
Platforma ma wspierać rozwiązania dotyczące transformacji cyfrowej przedsiębiorstw
Platforma ma udzielać wsparcia o charakterze niefinansowym. Chodzi m.in. o wsparcie transformacji cyfrowej przedsiębiorstw w zakresie procesów, produktów i modeli biznesowych, wykorzystujących najnowsze osiągnięcia z dziedziny automatyzacji, sztucznej inteligencji, technologii teleinformatycznych oraz komunikacji pomiędzy maszynami oraz człowiekiem a maszynami.
REKLAMA
Platforma zajmie się szkoleniem, promowaniem, tworzeniem sieci wsparcia dla cyfryzacji
Włączeniu się firm z sektora przemysłu w transformację cyfrową 4.0 ma służyć Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości, która będzie się koncentrować na "informowaniu, demonstrowaniu, promowaniu, wspieraniu, szkoleniu i inicjowaniu działań budujących i rozwijających komponenty tworzące profil konkurencyjnego przemysłu przyszłości oraz ich integrowaniu, budowaniu kompetencji doradczych, tworzeniu sieci wsparcia, koordynacji hubów cyfrowej innowacji, a także standaryzacji tych ośrodków" - wskazało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które przygotowało ustawę. Podobne platformy działają, np. w Niemczech i Czechach.
Przemysł przeżywa obecnie czwartą rewolucję
Czwarta rewolucja przemysłowa to konsekwencja wykorzystania najnowszych technologii teleinformatycznych, takich jak analizy Big Data, Internet Rzeczy, Machine Learning czy daleko idąca cyfrowa integracja baz danych firm.
"Bierność wobec czwartej rewolucji przemysłowej może spowodować marginalizację polskiej gospodarki. Miałoby to dotkliwe konsekwencje dla dobrobytu obywateli" - napisano w ocenie skutków regulacji. Zaznaczono, że ok. 1/3 polskich przedsiębiorstw nie wykorzystuje obecnie rozwiązań charakterystycznych dla trzeciej rewolucji.
Emilewicz: Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości będzie ważna dla rynku pracy
Forum dzielenia się wiedzą, jakim będzie Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości jest ważne dla rynku pracy. Chodzi o to, by kompetencje poszukiwane przez pracodawców miały odzwierciedlenie w programach studiów wyższych czy szkół zawodowych – oceniła szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.
"Misją Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości będzie kreowanie w Polsce proinnowacyjnej kultury – nie tylko otwartej na nowe technologie, ale gotowej przekształcić polską gospodarkę w taką, która z sukcesem bierze udział w głównym nurcie czwartej rewolucji przemysłowej" – zapowiedziała, cytowana w komunikacie, szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.
Zdaniem Emilewicz sprawą "niezwykłej wagi" jest to, abyśmy integrowali się wokół Przemysłu 4.0 w oparciu o współpracę i zaufanie. "Tylko za sprawą interakcji i współdziałania międzyśrodowiskowego możliwe będzie głębsze rozumienie czwartej rewolucji przemysłowej i pozytywne nastawienie, które przyniesie wszystkim grupom społecznym udział w dokonujących się przemianach i w płynących z nich korzyściach" – wskazała minister.
Ustawa ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
IAR, PAP, jk
REKLAMA