Kto odpowiada za odśnieżanie chodników w mieście?

Zimą za stan miejskich ulic i chodników w czasie opadów śniegu oraz występowania gołoledzi, odpowiadają właściciele posesji i zarządcy terenów.

2019-01-25, 19:57

Kto odpowiada za odśnieżanie chodników w mieście?
Zimą za stan miejskich ulic i chodników w czasie opadów śniegu oraz występowania gołoledzi, odpowiadają właściciele i zarządcy terenów. . Foto: pixabay

Posłuchaj

Kto odpowiada w mieście za odśnieżanie, o tym w radiowej Jedynce./Tomasz Matusiak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

− Zarząd Oczyszczania Miasta w Warszawie dba o 1450 km ulic - te, którymi kursuje komunikacja miejska, oraz za część terenów dla pieszych - ponad 3,5 miliona metrów kwadratowych, w tym przystanki komunikacji miejskiej." - mówi Magdalena Niedziałek. 

Jak dopowiada, za pozostałe, mniejsze ulice, pozostają we władaniu urzędów dzielnic, w przypadku ulic osiedlowych – odpowiadają za nie władze osiedlowe.

Za chodniki przy posesjach prywatnych odpowiadają właściciele posesji

− W przypadku chodników przylegających do nieruchomości, jeśli nie oddziela ich od nich pas zieleni, to za jego oczyszczanie, a zimą – za odśnieżanie i zabezpieczanie przed gołoledzią - odpowiada właściciel nieruchomości, wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

− Również właściciele posesji mają obowiązek odśnieżać chodniki, które znajdują się na ich terenie mówi starszy inspektor Sławomir Smyk z biura prasowego straży miejskiej w Warszawie.

REKLAMA

Za brak odśnieżania mandat nawet 500 zł

Kto nie wywiązuje się z odśnieżania, może zostać ukarany naganą albo maksymalnie 500 złotowym mandatem - mówi inspektor Smyk.

Za brak odśnieżenia grozi nie tylko mandat…

Gdy właściciel nie wywiąże się z odśnieżenia i usunięcia lodu z chodnika, a ktoś ucierpi, osoba pokrzywdzona, oprócz odszkodowania, ma prawo żądać także renty i zadośćuczynienia.

Kiedy właściciel nieruchomości nie odpowiada za ośnieżanie

Właściciel nieruchomości nie odpowiada za nieodśnieżony chodnik, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie samochodów osobowych.

W Warszawie na sezon zimowy Zarząd Oczyszczania Miasta  zarezerwował pulę 85 mln zł.

REKLAMA

− Podczas ataku zimy zdarza się nam wysłać w teren nawet 306 posypywarek podkreśla Magdalena Niedziałek.

Tomasz Matusiak, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej