Państwowa Inspekcja Pracy sygnalizuje: rośnie liczba skarg na pracodawców, także od cudzoziemców
Do Państwowej Inspekcji Pracy wpływa coraz więcej skarg od pracowników i to nie tylko od naszych rodaków, ale też od cudzoziemców.
2019-02-07, 15:06
Posłuchaj
Z raportu Inspekcji wynika, że tylko w ubiegłym roku wpłynęło o ponad 4 tysiące więcej skarg, niż w roku poprzednim - podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową rzeczniczka PIP, Danuta Rutkowska.
54 tysięcy skarg, w tym najwięcej dotyczyło braku zapłaty za pracę, przy nadgodzinach
Wyjaśnia, że w sumie było to ponad 54 tysiące skarg. Dotyczyły najczęściej braku zapłaty za pracę, w tym pracę w nadgodzinach, braku podpisanej umowy, nieprzestrzegania przepisów o czasie pracy, sposobu nawiązania i rozwiązania stosunku pracy. Znacznie rzadziej dotyczyły przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Najwięcej skarg od pracowników budowlanych i przemysłowych
Skargi składają najczęściej zatrudnieni w budownictwie i przetwórstwie przemysłowym. Coraz częściej są to skargi od cudzoziemców, w większości od obywateli Ukrainy.
2300 skarg od cudzoziemców, najczęściej z powodu niewypłacenia wynagrodzenia czy zaniżenia stawki godzinowej
Jak informuje Danuta Rutkowska, w ubiegłym roku ponad 2300 skarg to skargi od cudzoziemców. Dotyczą najczęściej niewypłacania wynagrodzeń i zaniżania minimalnej stawki godzinowej.
REKLAMA
Danuta Rutkowska podkreśla, że skargę do Inspekcji może złożyć każdy pracownik, który poczuje się poszkodowany, i nie jest to skomplikowane. Dodała, że Inspekcja gwarantuje pełną anonimowość. Utrzymuje też w tajemnicy fakt, że przeprowadzona kontrola ma związek z badaniem zasadności złożonej skargi.
IAR, jk
REKLAMA