X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Badanie: rodzice średnio wydają 200 zł miesięcznie na zajęcia dodatkowe dziecka

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 12:35
Nikt nie kwestionuje faktu, że dzieci kosztują i to coraz więcej. Platforma MAM zadała sobie trud i przeprowadziła badania, ile rodzice wydają na atrakcje i rozrywki dla swoich pociech i jakie są ogólne koszty związane z wychowywaniem dziecka, w tym z jego rozwojem.
Audio
  • Dodatkowe zajęcia sporo kosztują, ale to inwestycja w dzieci (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pressmaster/Shutterstock.com

Z naszego raportu wynika, że najwięcej wydatków dotyczy zajęć dodatkowych dzieci - mówi Dominika Adasiewicz-Skorupka, szefowa strategii platformy MAM. Na takie zajęcia uczęszcza około 70 procent dzieci. Średni koszt to 200 złotych na dziecko, najwięcej kosztują lekcje nauki na instrumencie i korepetycje.

Dominika Adasiewicz-Skorupka dodaje, że najpopularniejsze są dodatkowe zajęcia sportowe i lekcje języków obcych. Jeśli chodzi o rozrywkę, to w grę wchodzą takie wydatki jak kino, kupno zabawek czy organizacja urodzin dla dziecka.

Rodzice bardziej świadomi

Dzisiejsi rodzice są lepiej wykształceni, a także cechują się wyższym poziomem kultury pedagogicznej - wyjaśnia Marta Majorczyk, pedagog, nauczyciel akademicki, doradca rodziny w poradni przy Uniwersytecie SWPS w Poznaniu. Jak dodaje, rodzice mają wiedzę na temat tego, jak rozwija się dziecko, stąd często już od wczesnych lat życia inwestują w rozwijające je zajęcia. Marta Majorczyk podkreśla, że co do zasady, dzieci powinny mieć lepszy start, niż ten, który mieli jego rodzice.

- To jest wspomaganie rozwoju, dawanie dziecku możliwości rozwoju jego zdolności i kompetencji - wskazuje.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że coraz więcej rodziców po prostu na takie zajęcia stać. Widać to również obecnie - w czasie ferii zimowych -  rośnie liczba dzieci wyjeżdżających na nie ze swoich miejscowości. W województwach wielkopolskim, zachodnio-pomorskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim dotyczy to niemal co drugiego dziecka.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Zobacz więcej na temat: dzieci wydatki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co jest najważniejsze w byciu dobrym ojcem?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 19:11
Często mówi się, że córeczkom bliżej do matek, a synom do ojców. Jak się okazuje – nic bardziej mylnego. Jak być dobrym ojcem i nie zwariować od nadmiaru stereotypów i oczekiwań ze strony społeczeństwa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieci wiedzą, jak robić zakupy!

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 10:00
– Czasem jak tata nie ma gotówki, to płaci "hajsem" – zaznaczył jeden z chłopców. Co to w ogóle znaczy?
rozwiń zwiń