X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wiosną rząd zajmie się projektem zmian w zamówieniach publicznych

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 13:00
Zmiany w publicznych przetargach na ostatniej prostej. Zakończyły się konsultację nad megaustawą, która ma zmniejszyć rolę ceny przy zamówieniach, zapewnić transparentność i łatwiejsze rozwiązywanie sporów. Ma być też obowiązkowa coroczna waloryzacja umów. Projektem rząd ma zająć się wiosną.
Audio
  • Nowe prawo zamówień. Znamy główne propozycje (Marcin Jagiełowicz/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

To zamknięcie etapu prac nad ustawą, które zaczęły się ponad dwa lata temu. Nowe prawo ma zapewnić równą pozycję zamawiającego i wykonawcy, a kryterium ceny ma być mniej istotne. Duże kontrowersje budzi natomiast tzw. izba koncyliacyjna, która ma błyskawicznie rozwiązywać spory. Dr Wojciech Hartung z Konfederacji Lewiatan mówi, że to rewolucja i niewykluczone, że ta izba się sprawdzi, ale zdaniem Konfederacji zmiany powinny być bardziej płynne, ewolucyjne. Takim rozwiązaniem mogłoby być np. umożliwienie stronom umowy zwrócenie się do Krajowej Izby Odwoławczej, by ta stwierdziła, czy proponowane zmiany w umowie nie naruszają prawa. Obecne przepisy na to nie do końca pozwalają.

Według nowych propozycji wszystkie ogłoszenia dot. zamówień publicznych znajdą się w internecie. Przetargi będą więc bardziej transparentne, ale zdaniem dr. Wojciecha Hartunga ustawa powinna też wymagać od zamawiającego harmonogramu procedur.

- Dziś wykonawcy są często zaskakiwani przez zamawiających decyzjami, które pojawiają się np. w okresie świątecznym, z nienacka. My postulujemy, by zamawiający mieli dostęp do harmonogramu procedur - dodaje ekspert.

Wykonawcy mają za to dostęp do harmonogramu prac. Prezes Urzędu Zamówień Publicznych Hubert Nowak mówi, że już po wykonaniu zamówienia publikowana będzie też dokładna informacja o tym, jak wyglądała realizacja umowy. Na tej podstawie inne firmy

Obecna ustawa obowiązuje od 2004 roku, była wielokrotnie nowelizowana.

Projekt ustawy z poprawkami poznamy w kwietniu, jeszcze wiosną trafi on do rządu. Nowe przepisy mają obowiązywać od nowego roku.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Marcin Jagiełowicz, md

Zobacz więcej na temat: zamówienia publiczne
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Będą zmiany w prawie zamówień publicznych. Cena nie będzie najważniejsza

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 08:06
To już ostatnie dni na zgłaszanie uwag do projektu zmian w prawie zamówień publicznych. To ma być rewolucja w przetargach. Zamawiający, który odrzuci ofertę będzie musiał to uzasadnić, a po wykonaniu zamówienia będzie musiał je ocenić. To odejście od kryterium ceny, które jest zmorą zamówień publicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prostsze procedury. Nowe Prawo zamówień publicznych na finiszu

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 11:05
Jesteśmy w przededniu zakończenia prac nad projektem nowego Prawa zamówień publicznych - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Konsultacje projektu mają się zakończyć 23 lutego.
rozwiń zwiń