Polska gospodarka rośnie głównie dzięki konsumpcji. Problem z inwestycjami
O 4,9 procent wzrósł Produkt Krajowy Brutto w IV kwartale 2018 roku w porównaniu do IV kwartału roku poprzedniego - podał Główny Urząd Statystyczny.
2019-02-28, 17:54
Posłuchaj
Po pięciu kwartałach utrzymywania się powyżej 5 procent, dynamika polskiej gospodarki w ostatnich miesiącach lekko spowolniła. To, że spadek jest niewielki, zawdzięczamy w dużym stopniu sile polskich konsumentów.
− Spowalnia gospodarka światowa, mocno widać to już w strefie euro i w Niemczech, z którymi nasze relacje biznesowe są bardzo silne. W tej sytuacji dane Głównego Urzędu Statystycznego są dobre - mówi Adam Ruciński, prezes firmy doradczej BTFG.
W Europie Zachodniej gospodarka spowalnia, w Polsce - rośnie
Jak podkreśla, jeszcze rok temu nikt nie mógł przewidywać, że w okresie spowolnienia gospodarek Europy Zachodniej, Polskę będzie stać na taki wzrost, który w skali całego roku wyniesie 5 procent.
Wzrost w przemyśle, budownictwie i transporcie był powyżej średniej, natomiast w handlu i naprawach - nieco poniżej 4, 9 procent.
Największy wpływ na wzrost ma konsumpcja wewnętrzna
− Największą składową, która napędza PKB jest popyt wewnętrzny - przypomina Agnieszka Durlik, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej
− Ten rośnie zapewne dzięki wzrostowi płac – mówi ekspertka.
Mamy problem z inwestycjami
I jednocześnie dodaje, że problem jest z innym czynnikiem wzrostu – czyli inwestycjach, które rosną o 6 procent, ale tu mamy tendencję malejącą.
REKLAMA
− Dane z produkcji oraz budownictwa również wskazują, że mamy do czynienia z lekkim spowolnieniem, które w kolejnych kwartałach będzie się pogłębiać – mówi Agnieszka Durlik.
− Inwestycje nie przyśpieszają, jak byśmy oczekiwali - potwierdza Adam Ruciński.
Sporo niepewności w gospodarce
I wyjaśnia, że w gospodarce mamy nadal sporo niepewności, związanej z prognozami spowolnienia, w tym w Europie Zachodniej oraz z wojną handlową USA z Chinami.
Polska gospodarka pod presją brexitu
− Do tego dochodzi brexit, którego przebieg może mieć wpływ na wymianę handlową Polski, gdyż Wielka Brytania jest dla naszego kraju kluczowym partnerem w wymianie międzynarodowej – mówi Ruciński.
Zdaniem Agnieszki Durlik, ten rok będzie jeszcze podobny do poprzedniego.
Podkreśla, że wiele wskazuje na hamowanie gospodarek w wielu krajach, a to może się przełożyć na zamówienia polskich eksporterów i tym samym na wyniki gospodarcze.
Z drugiej strony w kraju działać będą silne bodźce o charakterze fiskalnym, które mogą pomóc w podtrzymaniu dobrej koniunktury.
REKLAMA
Wielu ekonomistów uważa, że wzrost PKB powyżej 4 procent w 2019 roku jest bardzo prawdopodobny.
Wzrost Produktu Krajowego Brutto za cały 2018 rok wyniósł powyżej 5 procent.
Aleksandra Michałek–Tycner, jk
REKLAMA