X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Małe miejscowości wracają na mapę komunikacyjną Polski: nie będą już "odcięte od świata"

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 16:22
Rząd szybko pracuje nad przywracaniem zlikwidowanej komunikacji z mniejszymi miejscowościami. Jak zapowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, prace nad ustawą o przywróceniu połączeń zakończą się do połowy kwietnia tego roku, a do połowy maja ustawa ma trafić na biurko prezydenta.
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk (C) podczas konferencji prasowej Mapa drogowa nowej piątki, 5 b. w KPRM w Warszawie.
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk (C) podczas konferencji prasowej "Mapa drogowa nowej piątki", 5 b. w KPRM w Warszawie. Foto: PAP/Piotr Nowak

To jedna z pięciu propozycji programowych PiS przedstawiona na konwencji partii w lutym. Na sobotniej konwencji PiS prezes Jarosław Kaczyński obiecał przywrócenie zlikwidowanych w ostatnich latach połączeń autobusowych "wszędzie, ale przede wszystkim na wsi i w małych miastach". Rząd chce podwoić liczbę przejechanych kilometrów tym środkiem transportu do jednego miliarda z pół miliarda obecnie.

Projekt ustawy trafi do Parlamentu w kwietniu, na biurko prezydenta – w maju

Minister Adamczyk poinformował, że 27 lutego projekt ustawy w sprawie przywrócenia połączeń komunikacyjnych został skierowany do wpisu do prac legislacyjnych rządu.

− Już niebawem, za kilka dni, (nastąpi) ogłoszenie tego projektu. W marcu - konsultacje społeczne. Dalej przyjęcie przez Radę Ministrów - mamy nadzieję na początku kwietnia - i zdołamy to zrobić, jestem co do tego przekonany - zapewnił.

Zapowiedział, że do połowy kwietnia zakończą się prace parlamentarne.

− To jest realne założenie - ocenił.Minister zapowiedział, że do połowy maja podpis pod ustawą ma złożyć prezydent Andrzej Duda.

− I ustawa wchodzi w życie. A kiedy ustawa wchodzi w życie, realizujemy tenże drugi filar likwidacji walki z wykluczeniem komunikacyjnym naszego kraju - przywrócenie połączeń autobusowych - mówił Adamczyk.

Przywracanie połączeń priorytetem

Premier Mateusz Morawiecki mówił w radiowej Jedynce, że projekt będzie miał status priorytetowy.

− To będzie pierwsza legislacja, która wraz z Emeryturą Plus trafi do Sejmu - zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Do maja środki na ten cel zostaną przekazane do powiatów

W kwietniu lub maju budżet państwa będzie natomiast gotowy na przekazywanie środków na ten cel do powiatów. Szef rządu zastrzegł, że będą to te powiaty, które "będą w stanie logistycznie, operacyjnie obsłużyć odbudowę tych linii".

Przywracane połączenia nie tylko państwowe

Premier Morawiecki mówił, że przywracane połączenia nie zawsze będą państwowe - niczym dawne PKS-y. Jak wyjaśnił, będą mogły też być obsługiwane przez prywatne firmy przewozowe.

Premier mówił, że program będzie rozłożony na lata, ale częściowe efekty odczujemy jeszcze w tym roku. Szef rządu mówił, że ten program uzupełnia już istniejący Fundusz Dróg Samorządowych, z którego remontowane są drogi lokalne.

Walka z wykluczeniem komunikacyjnym oparta na dwóch filarach

Jak zaznaczył Adamczyk podczas prezentacji tzw. mapy drogowej realizacji "Piątki PiS", rząd ma obowiązek likwidować wykluczenie komunikacyjne w wielu gminach i powiatach.

− Dzisiaj komunikacja w dużych miastach, w dużych aglomeracjach, jest dobrze zorganizowana (...). Ale są miejsca w Polsce, w których w sobotę i w niedzielę praktycznie ktoś, kto nie dysponuje samochodem, nie może opuścić swojej miejscowości. Dlaczego? Bo nie ma tam połączeń autobusowych w transporcie zbiorowym - podkreślił.

Zaznaczył, że walka z wykluczeniem komunikacyjnym ma dwa filary: fundusz dróg samorządowych oraz przywrócenie połączeń komunikacyjnych tam, gdzie zostały one zlikwidowane na skutek braku rentowności przewoźników.

 Min. @AMAdamczyk: "Jestem przekonany, że #DamyRadę. Walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym. Stosowna ustawa została już zgłoszona do prac rządu" 👍#ŁączymyPolskę #NowaPiątka pic.twitter.com/KlJ0VzWPB3

 − Jestem przekonany, że damy radę. Że samorządy odpowiedzą na naszą propozycję, którą kierujemy szczególnie do małych miejscowości, którą kierujemy do powiatów - podkreślił Adamczyk.

IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

UE zainwestuje 234 mln euro w budowę drogi ekspresowej S6 w województwie pomorskim

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 15:38
Unia Europejska zainwestuje 234 mln euro z funduszy polityki spójności w budowę odcinka drogi ekspresowej S6 w województwie pomorskim - poinformowała w czwartek Komisja Europejska.
rozwiń zwiń