Zwolniło osłabienie koniunktury w przemyśle

Wskaźnik PMI dla Polski w marcu osiągnął poziom 48,7 pkt. wobec 47,6 pkt. w lutym i wobec prognozy 47,4 pkt. - podała firma Markit.

2019-04-01, 09:55

Zwolniło osłabienie koniunktury w przemyśle
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: xieyuliang / shutterstock

Posłuchaj

Ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski komentuje odczyt wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu (Cz.1/IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Według najnowszych wyników badań PMI w marcu warunki gospodarcze w polskim sektorze wytwórczym wciąż się pogarszały. Zarówno produkcja, całkowita liczba nowych zamówień oraz poziom zatrudnienia spadły, a tempo spadku zleceń eksportowych było najszybsze od czerwca 2009 - czytamy w komunikacie.

Tempo spadku spowolniło

Jak zauważa Markit - Wskaźnik Wielkości Produkcji oraz Wskaźnik Nowych Zamówień odnotowały jednak wolniejsze tempo spadku niż w lutym, co sugeruje, że osłabienie koniunktury w przemyśle zwolniło. 

Jak czytamy w komentarzu - wskazują na to oczekiwania polskich producentów odnośnie przyszłej produkcji, które w marcu były najwyższe od sześciu miesięcy.

Skutki osłabienia Niemiec

- W związku z wciąż pogarszającymi się warunkami w niemieckim sektorze przemysłowym w marcu (zgodnie z wstępnymi szacunkami) prawdopodobne jest, że w najbliższym czasie Polska będzie nadal odczuwać skutki osłabienia swojego zachodniego sąsiada - skomentowano odczyt wskaźnika PMI dla naszego kraju.

REKLAMA

Czym jest wslaźnik PMI?

Wartość Indeksu PMI jest wyrażana w punktach. Każdy odczyt powyżej 50 punktów oznacza oczekiwaną poprawę nastrojów w branży.

Spadek wskaźnika poniżej tego poziomu oznacza, że menadżerowie spodziewają się pogorszenia sytuacji.

IAR/PAP, ak, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej