X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Premier Morawiecki na otwarciu Sieci Badawczej Łukasiewicz: wierzę, że nauka może być najpotężniejszym motorem rozwoju polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 14:02
W Polsce powstała jedna z największych w Europie sieci łączących naukę z innowacyjnym biznesem - Sieć Badawcza Łukasiewicz. - Wierzę, że polska nauka może być najpotężniejszym motorem rozwoju polskiej gospodarki - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas inauguracji uruchomienia Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki podkreślał podczas inauguracji trzeciej największej europejskiej Sieci Badawczej Łukasiewicz, że nauka może być najpotężniejszym motorem polskiej gospodarki. Uroczystość odbyła się w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT w Warszawie./IAR/.
Premier Mateusz Morawiecki (L) i dyrektor Konsorcjum CEZAMAT prof. Tomasz Skotnicki (2L), podczas wizyty, 2 bm. w laboratorium Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii w Warszawie.
Premier Mateusz Morawiecki (L) i dyrektor Konsorcjum CEZAMAT prof. Tomasz Skotnicki (2L), podczas wizyty, 2 bm. w laboratorium Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii w Warszawie. Foto: PAP/Paweł Supernak

Do Sieci Badawczej Łukasiewicz włączono 38 instytutów badawczych, jej celem jest prowadzenie badań aplikacyjnych i prac rozwojowych ważnych dla państwa i gospodarki.

Większość instytutów badawczych, włączonych do Sieci, podlega Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii. Jej działalność koordynuje Centrum Łukasiewicz z siedzibą w Warszawie, a na jej prezesa został powołany w poniedziałek dotychczasowy wiceminister nauki Piotr Dardziński.

Rozwiązania wypracowane w Sieci mają służyć przemysłowi i innowacyjnej gospodarce

- Wierzę od początku w to, że nauka polska może być najpotężniejszym motorem rozwoju polskiej gospodarki. Wierzę w to, że nie tylko jak stare polskie przysłowie mówi - „nauką i pracą ludzie się bogacą”, ale mocno wierzę w to, że właśnie poprzez najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne będziemy w stanie osiągnąć to, co sobie założyliśmy w planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, czyli przemysł nasycony myślą naszych naukowców - mówił Morawiecki w centrum Cezamat w Warszawie.

Szef rządu podkreślał funkcjonowanie w centrum Cezamat zespołów interdyscyplinarnych i międzynarodowych.

- To pokazuje, że polska nauka jest coraz bardziej na poziomie światowym i pokazuje to również, że produktywność, która jest dla ekonomistów tym niewidocznym parametrem, a zarazem niezwykle ważnym, coraz bardziej rośnie - dodał Morawiecki.

Sieć ma być pomostem między nauką a gospodarką

Sieć ma zapewnić bardziej efektywną współpracę zintegrowanych w niej instytutów badawczych m.in. dzięki ujednoliceniu mechanizmów zarządzania finansami, zasobami ludzkimi, nieruchomościami oraz prawami własności intelektualnej.

W założeniu jej twórców Sieć ma stanowić "pomost" między nauką a gospodarką. Jej zadaniem będzie też prowadzenie działalności mającej na celu kształtowanie świadomości społecznej na temat zaawansowanych technologii.

Gowin: Sieć Badawcza Łukasiewicz ma być fundamentem rozwoju polskiej gospodarki

Instytuty zrzeszone w Sieci Badawczej Łukasiewicz mają być fundamentem dynamicznego rozwoju nowoczesnej polskiej gospodarki - zapowiedział we wtorek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Jak mówił, ma ona "zintegrować i uzyskać efekt synergii, jeżeli chodzi o funkcjonowanie tych kilkudziesięciu instytutów".

- One mają być fundamentem dynamicznego rozwoju nowoczesnej polskiej gospodarki - podkreślił szef resortu nauki.

Sieć elementem rządowej Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju

Zwrócił uwagę, że nowo powstała sieć jest elementem realizacji rządowej Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, która "od początku zakładała, że wchodzimy w nowy etap rozwoju gospodarczego, budujemy nową gospodarkę opartą na innowacjach i na odkryciach naukowych tworzonych tutaj w Polsce, a nie przeniesionych z innych, lepiej rozwiniętych pod względem naukowym krajów świata".

- Zbudowanie pomostu pomiędzy nauką a gospodarką to był jeden z priorytetów, nie tylko Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ale całego rządu - zaznaczył Gowin. Wśród głównych źródeł sukcesu rządowej strategii wymienił m.in. przyjęcie dwóch ustaw o innowacyjności i wzrost nakładów na badania i rozwój.

Wicepremier ocenił przy tym, że wszystkie te projekty "nie byłyby możliwe do zrealizowania, gdyby nie - z jednej strony - świetna współpraca ze środowiskiem naukowym (...) i - równie ważny - dialog wewnątrz rządu".

IAR, PAP, jk

Zobacz więcej na temat: biznes badanie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rusza Sieć Badawcza Łukasiewicz: połączy działania 38 instytutów pracujących nad nowatorskimi rozwiązaniami

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 09:32
Dzisiaj, Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki weźmie udział w uroczystości inaugurującej uruchomienie trzeciej największej europejskiej Sieci Badawczej Łukasiewicz, której zadaniem jest prowadzenie badań o kluczowym znaczeniu i komercjalizacja ich wyników. W skład sieci wchodzi 38 instytutów badawczych.
rozwiń zwiń