MFW obniża prognozy dla gospodarki światowej, podwyższa dla Polski

Międzynarodowy Fundusz Walutowy po raz kolejny obniżył prognozę dla światowej gospodarki. Jej wzrost ma wynieść 3,3 procent, a nie jak przewidywano wcześniej – 3,5 procent. Koryguje jednocześnie prognozy dla Polski.

2019-04-10, 08:27

MFW obniża prognozy dla gospodarki światowej, podwyższa dla Polski
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock, ImageFlow

Posłuchaj

Międzynarodowy Fundusz Walutowy po raz kolejny obniżył prognozę dla światowej gospodarki. Mimo spowolnienia polska gospodarka ma w tym roku osiągnąć wzrost na poziomie 3,8 procent, czyli jeden z najwyższych w Europie./Z Waszyngtonu Marek Wałkuski Polskie Radio/ IAR
+
Dodaj do playlisty

Polska gospodarka, mimo lekkiego spowolnienia, ma w tym roku osiągnąć wzrost na poziomie 3,8 procent, czyli jeden z najwyższych w Europie. Wcześniejsza prognoza mówiła o wzroście polskiego PKB o 3,5 procent.

Wzrost światowej gospodarki najniższy od kryzysu sprzed dekady. Powodem wojna handlowa, brexit

Prognozowany wzrost światowej gospodarki jest najniższym od czasu kryzysu finansowego sprzed dekady.

Jako przyczyny spowolnienia podano między innymi napięcia handlowe pomiędzy USA a Chinami oraz potencjalne negatywne skutki brexitu.

Prognozę wzrostu gospodarczego w strefie Euro obniżono z 1,6 do 1,3 procent. Eksperci Funduszu stwierdzili, że gospodarka europejska straciła rozpęd z powodu utraty zaufania konsumentów i przedsiębiorców oraz kłopotów niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego po wprowadzeniu nowych norm emisji zanieczyszczeń.

REKLAMA

Prognoza dla Polski skorygowana przez MFW w górę

Międzynarodowy Fundusz Walutowy optymistycznie ocenił perspektywy polskiej gospodarki, prognozując wzrost PKB naszego kraju na poziomie 3,8 procent. To wzrost o 0,3 procent w stosunku do prognozy z października 2018 roku.

Pod względem prognozowanego tempa wzrostu Polskę wyprzedzają w Europie tylko Malta i Irlandia.

W 2020 roku tempo wzrostu gospodarczego w naszym kraju ma spaść do 3,1 procent. Inflacja w Polsce w kolejnych latach ma utrzymać się na poziomie poniżej 2 procent, a bezrobocie w granicach 3,5 procent również będzie jednym z najniższych w Europie.

IAR, PAP, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej