MSZ odradza podróże na Sri Lankę. Jakie prawa ma turysta?
Jakie prawa przysługują turystom, gdy ich plany pokrzyżują ataki terrorystyczne albo katastrofa naturalna, wyjaśniali goście radiowej Jedynki.
2019-04-23, 18:40
Posłuchaj
W Niedzielę Wielkanocną w kilku miastach Sri Lanki doszło do serii eksplozji w kościołach i hotelach. Polacy wypoczywający na wyspie mogą czuć się zagrożeni.
MSZ odradza podróże na Sri Lankę
"W związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego w wyniku ataków terrorystycznych na Sri Lance, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne. Osoby przebywające obecnie na Sri Lance proszone są o zachowanie ostrożności i stosowanie się do poleceń miejscowych władz" - czytamy we wtorkowym komunikacie resortu dyplomacji. MSZ wzywa jednocześnie do zgłaszania ewentualnych podróży w systemie Odyseusz.
Każdy turysta musi zostać poinformowany o zagrożeniach
− Podstawowym prawem turysty który korzysta z usług biur podróży jest prawo do informacji na temat bezpieczeństwa w miejscu do którego ten turysta się wybiera - mówi Krzysztof Piątek, prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki.
Jak wyjaśnia, taki obowiązek dokładnego poinformowania o wszelkich niebezpieczeństwach zagrażających zdrowiu lub życiu każdego turysty w miejscu gdzie ten podróżuje, nakłada nowa ustawa o imprezach turystycznych.
REKLAMA
− Podstawowym źródłem informacji na ten temat są strony Ministerstwa Spraw zagranicznych, gdzie czytamy, że obecnie nie należy wyjeżdżać na Sri Lankę z powodu zagrożenia terrorystycznego – mówi gość radiowej Jedynki.
Przerwany urlop z powodu nadzwyczajnych okoliczności – nie ma odszkodowania
Prezes piątek podkreśla, że w przypadku przerwanego urlopu na skutek nadzwyczajnych sytuacji turysta nie ma prawa do odszkodowania.
Jak zaznacza gość Polskiego Radia, brak odszkodowania nie oznacza, że turysta nie ma prawa do opieki.
Biuro podróży ma obowiązek troski o klientów
− Podróżujący za pośrednictwem biur podróży są pod ich stałą opieką, organizatorzy mają obowiązek troszczyć się o klientów i jeśli jest taka potrzeba, powinien zapewnić bezpieczny powrót do kraju jak również kontakt z konsulatami Polski za granicą – mówi Krzysztof Piątek.
REKLAMA
−Turyści przebywający obecnie na Sri Lance są chronieni przepisami polskimi i unijnymi, zapewnia Maciej Nykiel z Neckermann Polska.
Jak wyjaśnia, klienci polskich biur podróży objęci są opieką ich rezydentów, którzy współpracują ściśle ze służbami konsularnymi, w szczególności stosują się do wytycznych MSZ.
Polscy turyści przebywający na Sri Lance mogą przerwać urlop i wrócić do kraju
− Obecnie nie ma bezpośredniego zagrożenia dla naszych klientów, ale pozostawiamy im dowolność wyboru – jeśli chcą przerwać urlop i wracać do Polski, umożliwiamy to i robimy to w sposób bezkosztowy. Również, jeśli klienci wykupili wyjazd, ale go nie zrealizowali, mogą go bezkosztowo anulować, albo zmienić termin – mówi Maciej Nykiel.
Można też zrezygnować z wyjazdu na Sri Lankę bez ponoszenia kosztów
REKLAMA
Wtorek został ogłoszony na Sri Lance dniem żałoby narodowej. Niedzielne ataki były największymi w tym azjatyckim kraju od zakończenia wojny domowej w 2009 roku.
Polacy potrzebujący pomocy w Sri Lance mogą się kontaktować z Ambasadą RP w Indiach. Tel. dyżurny ambasady w New Delhi: +91 991 099 947.
W ewakuacji naszych rodaków do Polski pomagają również Urzędy Marszałkowskie.
Tomasz Matusiak, jk
REKLAMA
REKLAMA