Prezydent powołał 15-osobową Radę ds. Przedsiębiorczości
Prezydent powołał Radę do spraw Przedsiębiorczości, która ma być jego forum konsultacyjno-doradczym.
2019-05-10, 18:06
Posłuchaj
Andrzej Duda wręczając dziś akty mianowania członkom Rady powiedział, że zależy mu na szerokiej debacie oraz przeanalizowaniu sytuacji polskich przedsiębiorców.
W skład Rady do spraw Przedsiębiorczości prezydent powołał piętnaście osób. Wśród członków są naukowcy z największych uczelni w Polsce, prawnicy i prezesi zarządów dużych polskich firm.
Na przewodniczącego rady wybrano dr hab. Piotra Wachowiaka ze Szkoły Głównej Handlowej, prorektora ds. nauki i zarządzania SGH.
Oprócz niego w skład rady zostali powołani: dr Andrzej Arendarski, współzałożyciel i prezes Krajowej Izby Gospodarczej; Małgorzata Bieniaszewska - właścicielka MB-Pneumatyka; Dawid Cycoń - prezes ML System S.A.; prof. dr hab. Wojciech Dyduch - prodziekan ds. rozwoju na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach; dr Stanisław Han - prezes PPF Hasco-Lek S.A.; Marcin Joka - prezes Photon Entertainment; dr Rafał Kos - doradca Prezydenta RP; dr hab. Beata Kozłowska-Chyła - przewodnicząca rady nadzorczej LOTOS; dr hab. inż. Arkadiusz Kustra - adiunkt na Akademii Górniczo-Hutniczej; dr Jacek Pawlak - prezydent Toyota Motor Poland; dr hab. Małgorzata Podrecka - wiceprezes Can-Pack S.A.; Anna Rulkiewicz - prezes LUX MED; Piotr Soyka - prezes Remontowa Holding S.A./ członek NRR; Beata Stelmach - prezes ZL-Świdnik; dr inż. Paweł Szataniak - przewodniczący rady nadzorczej Wielton; Jan Szynaka - prezes Szynaka-Meble oraz dr hab. Julita Wasilczuk - profesor Politechniki Gdańskiej, dziekan Wydziału Zarządzania i Ekonomii na Politechnice Gdańskiej.
REKLAMA
Przedsiębiorcom potrzebna jest dyskusja o nurtujących ich problemach
Prezydent mówił, że analiza tego, czego oczekują przedsiębiorcy, z jakimi się zmagają problemami i co należy szybko poprawić, jest niezbędna. "Rozmawiałem o tym kilkakrotnie z przedsiębiorcami. Ich stanowisko jest takie, że taka Rada jest potrzebna." - powiedział Andrzej Duda.
"Zdecydowałem się ustanowić i powołać Radę ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie Rzeczypospolitej, by przeanalizować sytuację polskich przedsiębiorców – w aspekcie funkcjonalnym, ale przede wszystkim w aspekcie prawnym" - powiedział prezydent.
Jak mówił, o pomyśle powołania rady rozmawiał z przedsiębiorcami kilkakrotnie. "Ostatni raz długą i poważną rozmowę na ten temat odbyliśmy w Jasionce koło Rzeszowa w czasie Kongresu 590 jesienią zeszłego roku. Stanowisko przedsiębiorców, z którymi tam się spotkałem, a którzy w większości odbierali prezydenckie Nagrody Gospodarcze, było następujące - taka rada jest potrzebna. Powinna się składać z fachowców, ekspertów, ludzi biznesu po to właśnie, żeby praktycy wypowiedzieli się na temat tego, gdzie dostrzegają niedostatki, mankamenty, co i w jaki sposób można poprawić" - powiedział.
Prezydent liczy na propozycje przedsiębiorców dotyczące biznesu
Andrzej Duda nie krył, że jeśli Rada zaproponuje ciekawe rozwiązania, obowiązujące na przykład za granicą, to powinno się je wprowadzić także w naszym kraju.
Zdaniem prezydenta, spotkanie praktyków – którzy na co dzień zajmują się biznesem i funkcjonują na rynku gospodarczym na różnych jego poziomach i w różnych branżach – z prawnikami i specjalistami z zakresu zarządzania, "przyniesie efekt w postaci dobrej debaty na temat sytuacji polskich przedsiębiorców, polskiego rynku gospodarczego i możliwość faktycznie przygotowania propozycji różnego rodzaju rozwiązań, które ułatwią życie przedsiębiorcom, pomogą im funkcjonować, a tym samym - w moim przekonaniu - przyczynią się do rozwoju naszego państwa, a w niektórych aspektach – powiem górnolotnie – do naprawy Rzeczypospolitej".
"Za gotowość przystąpienia do takiej pracy z całego serca państwu dziękuję. Bo jestem absolutnie przekonany, że jest ona Polsce i polskim przedsiębiorcom bardzo potrzebna. Reprezentujecie państwo (...) bardzo różne branże i specjalności. Ale przede wszystkim jesteście ekspertami – zarówno z uwagi na dorobek naukowy, specjalizacje, jak i z uwagi na to, że od lat zajmują się państwo biznesem w swoich specjalnościach i jesteście w związku z tym ogromnie doświadczeni. Ten bagaż wiedzy, umiejętności i doświadczeń jest ogromny – i on pozwala patrzeć szeroko i dostrzegać właśnie to, co chcemy naprawiać, co chcemy wprowadzić, bo jest potrzebne" - mówił Andrzej Duda.
REKLAMA
Prezydent wyraził nadzieję, że spotkania z członkami Rady ds. Przedsiębiorczości pozwolą w przyszłości opracować nowatorskie rozwiązania dla polskiego biznesu.
Prezydent przypomniał, że w Polsce małe i średnie przedsiębiorstwa wypracowują 40 procent całego PKB, dają 70 procent miejsc na rynku pracy. Według Andrzeja Dudy chociażby z tych powodów należy poważnie przeanalizować sytuację przedsiębiorców i jeśli jest coś do zmiany w sferze prawnej czy formalnej, to należy to naprawić.
IAR, PAP, jk
REKLAMA