Rządy Pieniądza: jak sprawiedliwie pomagać osobom niepełnosprawnym?

O dylematach związanych z protestami osób niepełnosprawnych mówili goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24.

2019-05-23, 15:59

Rządy Pieniądza: jak sprawiedliwie pomagać osobom niepełnosprawnym?
W Polsce żyje ok. 5-7 mln osób z dysfunkcjami.Foto: shutterstock/VGstockstudio

Posłuchaj

O dylematach związanych z protestami osób niepełnosprawnych mówili goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24./Anna Grabowska, Polskie Radio 24/.
+
Dodaj do playlisty

Gośćmi Anny Grabowskiej byli: dr. Cezary Mech ze Stowarzyszenia Rynku Kapitałowego UNFE i Maciej Wośko, Gazeta Bankowa i portal wgospodarce.pl.

Rząd ogłasza program 500 plus dla niepełnosprawnych

Prowadząca audycję Anna Grabowska rozpoczęła audycję tematem kolejnego protestu osób niepełnosprawnych i przypomniała, że ich kolejne postulaty pojawiły się w momencie, gdy rząd zapowiedział wprowadzenie programu 500 plus dla dorosłych osób niepełnosprawnych.

− To jest to, czego niepełnosprawni żądali w ubiegłym roku, argumentując, że to nie zostało wtedy wprowadzone, ponadto, jak wynika z danych resortu rodziny, nakłady na tę grupę społeczną wzrosły o 4 mld zł. Więc skąd ten protest? – pyta gości Anna Grabowska.

Maciej Wośko przypomniał, że ten protest był zapowiadany kilka tygodni temu, stąd trudno go było odwołać.

REKLAMA

Program ma źródła finansowania

− Jednocześnie premier zapowiedział wprowadzenie programu 500 plus dla dorosłych osób niepełnosprawnych, Michał Dworczyk wskazał źródła jego finansowania – podatek solidarnościowy i podatek od marketów wielkopowierzchniowych. Czyli mamy informację ze strony rządu – będzie ten program, a tymczasem już dzisiaj rano usłyszeliśmy ze strony liderów protestu, że nie tak to miało być, nie o to nam chodziło, będziemy dalej protestować – mówi Wośko.

− Dlatego ja mam wrażenie, że protestujący w dość nierozsądny sposób rozdrabniają ten protest i doprowadzają do tego, że poparcie społeczne, które w przypadku protestu osób niepełnosprawnych było bardzo wysokie, będzie malało. Nie wiem skąd ten brak rozsądku, nie chciałbym myśleć, że jest to związane z wyborami, które mamy w niedzielę – mówi Wośko.

W Polsce żyje ok. 5-7 mln osób z dysfunkcjami

Dr. Cezary Mech też zauważa, że zastrzeżenia, które teraz zgłaszają protestujący do propozycji rządowych, a dotyczące np. kwestii dla kogo środki są przeznaczone,  są dosyć dziwne.

− Musimy pamiętać, ze każdy powinien się liczyć z ograniczeniami społecznymi, czyli ile można przeznaczyć z opodatkowania dla poszczególnych grup społecznych i to jednak powinno być sprawiedliwe. A trzeba pamiętać, że osób z różnego rodzaju dysfunkcjami żyje w Polsce od 5 do 7 milionów, jesteśmy też społeczeństwem bardzo szybko się starzejącym, co będzie powodować szybki przyrost osób wymagających opieki – mówi dr. Cezary Mech.

REKLAMA

Trzeba pamiętać o innych potrzebujących

Stąd, jak podkreśla dr Mech, nie jest możliwe dawanie pewnej grupie i jednoczesne lekceważenie innych. Stąd może trudno mówić o tym osobom dotkniętym nieszczęściem niepełnosprawności, ale mają oni pierwszeństwo w wizytach do specjalistów, gdy inni, którzy przecież też są chorzy, muszą czekać w kolejkach.

−Tymczasem starzenie się społeczeństwa oznacza narastanie problemów z niepełnosprawnością i opieką medyczna, dlatego albo będziemy przeznaczać na to coraz więcej środków, czyli podnosić opodatkowanie, albo problem będzie narastać – mówi gość PR24.

− Stąd uważam, że państwo powinno działać racjonalnie i opierać się o trzy filary w stosunku o osób niepełnosprawnych: nie ograniczać wzrostu wynagrodzeń, bo na nich opiera się baza podatkowa, po drugie dla poszkodowanych stworzyć enklawy zatrudnienia, oraz każde z tych osób traktować jednakowo – mówi dr. Cezary Mech.

Anna Grabowska, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej