X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jesteśmy bogatsi, lepiej wykształceni, a gospodarka szybko rośnie. PIE podsumowuje 30 lat przemian

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 07:58
Z gospodarczego punktu widzenia ostatnie 30 lat to najlepszy czas w historii Rzeczypospolitej. - PKB wzrósł dwa i pół razy, a wartość eksportu prawie czternastokrotnie. Polacy zarabiają dwa razy więcej - mówi Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Instytut przygotował raport na temat 30-lecia polskich przemian.
Audio
  • Raport: ostatnie 30 lat to najlepszy czas w historii Polski (Sylwia Zadrożna/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Jak mówi Piotr Arak, źródeł sukcesu należy szukać między innymi w zmianach w edukacji. Na początku lat 90. wyższym wykształceniem legitymowało się niespełna 7 proc. ludności, a dziś co czwarty mieszkaniec Polski. Rozmówca NRG podkreśla, że w ciągu tych 30 lat Polska przeżyła boom edukacyjny. Obecnie 1/4 Polaków ma wyższe wykształcenie, a ponad połowa młodych ludzi idzie na studia. Coraz lepiej radzą sobie też kobiety.

Jeszcze 30 lat temu co czwarty Polak pracował w rolnictwie, obecnie co dziesiąty. Wyraźnie wzrosło znaczenie usług, obecnie w tym sektorze pracuje sześciu na 10 zatrudnionych. Co ważne, Polska utrzymała swoje możliwości produkcyjne w przemyśle.

- Coraz mniej Polaków pracuje w przemyśle, bo mamy tam proces automatyzacji, ale wartość dodana w gospodarce, pochodząca z produkcji przemysłowej, jest prawie taka sama jak w 1989 roku. Nie jesteśmy krajem, który potrzebuje reindustrializacji, a tylko modernizacji bazy produkcyjnej, by była ona coraz nowocześniejsza - mówi Piotr Arak.

Nie ma co spoczywać na laurach

Jeśli chodzi o rozwój w przyszłości, to ekonomiści obecni na Europejskim Kongresie Finansowym przedstawili swoje rekomendacje. Zalecają podjęcie działań na rzecz ograniczania deficytu strukturalnego, tworzenie buforów na gorsze czasy i zwiększenie aktywności zawodowej społeczeństwa - mówi Marcin Mrowiec, główny ekonomista Banku Pekao SA. Jak dodaje, ta aktywność już rośnie, bo ludzi do pracy zachęcają m.in. rosnące szybko płace, ale państwo powinno silniej działać na rzecz aktywizacji zawodowej, np. dokładając osobom z niskimi kwalifikacjami do ich pensji po to, by wyciągać ich z bezrobocia lub szarej strefy.

Zbliżyliśmy się do naturalnej stopy bezrobocia, kłopoty w jakimś stopniu ograniczył napływ Ukraińców do Polski. Również zdaniem Rafała Beneckiego, głównego ekonomisty ING Banku Śląskiego - potrzebna jest większa aktywizacja zawodowa naszych rodaków. Wskazywał, że powinno się np. popularyzować zatrudnienie na część etatu i elastyczność zatrudnienia.

Wśród pięciu najważniejszych rekomendowanych działań w polityce gospodarczej Polski do roku 2022, ogłoszonych w Sopocie, jest jeszcze stworzenie długofalowej polityki imigracyjnej oraz zwiększenie stabilności regulacyjno-prawnej.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Sylwia Zadrożna, md

Zobacz więcej na temat: transformacja ustrojowa

Czytaj także

Polska lat 90. "Czas brania losu w swoje ręce"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2018 09:20
Niespełna trzy dekady dzielą nas od czasów, w których Polacy wreszcie mogli żyć bez kolejek i bez wiecznych niedoborów. - W latach 90., za sprawą inflacji, pensje wypłacane były w bajońskich sumach. To był ten moment, kiedy każdy był milionerem - opowiada Piotr Lipiński współautor książki "Niepowtarzalny urok likwidacji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między kropkami. "Niepowtarzalny urok likwidacji. Reportaże z Polski lat 90"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 13:38
- Jak zajrzałem do tych tekstów to odkryłem, że czytam o Polsce, którą sporo Polaków usunęło z pamięci. Wydawało się nam, że z dnia na dzień zrobi się dużo lepiej - mówił w PR24 Piotr Lipiński dziennikarz i reporter, współautor książki "Niepowtarzalny urok likwidacji. Reportaże z Polski lat 90".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport o polskich przemianach. Po 30 latach jesteśmy bogatsi, ale żyjemy inaczej

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 14:37
PKB wzrósł ponad 2,5-krotnie, a wartość eksportu prawie 4-krotnie, dochody gospodarstw domowych są dwa razy wyższe, a struktura polskiej gospodarki upodobniła się do państw Europy Zachodniej – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego na temat 30 lat przemian gospodarczych.
rozwiń zwiń