GUS podał dane o produkcji przemysłowej. W czerwcu spadek

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że produkcja przemysłowa spadła o 2,7 procent rok do roku. Rynek spodziewał się kontynuowania dotychczasowego trendu wzrostowego.

2019-07-18, 13:37

GUS podał dane o produkcji przemysłowej. W czerwcu spadek
Wskaźnik PMI w listopadzie osiągnął poziom 54,4. Foto: shutterstock, PopTika

W porównaniu z poprzednim miesiącem, w czerwcu produkcja przemysłowa spadła o 5,9 procent. Analitycy spodziewali się wzrostu na poziomie 2 procent rok do roku i 0,1 procent w stosunku do maja.

Eksperci zaskoczeni

Ekonomiści PKO BP w przesłanym mediom komentarzu zwrócili uwagę, że czerwcowe wyniki są najsłabsze od trzech lat.

Produkcja przemysłowa w czerwcu spadła o 2,7 proc. rok do roku (...) co jest najgorszym wynikiem od lipca 2016. Trend wzrostowy wyhamował do około 5,8 proc. z 6,6 proc. po maju" - napisali w komentarzu analitycy PKO BP. Ich zdaniem na słabości odczytu zaważył silny negatywny efekt kalendarzowy - dwa dni robocze mniej rok do roku.

- Nie spełniły się też nasze oczekiwania co do przyspieszenia dynamiki produkcji energii w związku z falą upałów - dodali. Jak wskazali, okrojona struktura odczytu zaprezentowana przez GUS pokazała spadek produkcji w 20 z 34 branż.

REKLAMA

Tak wyraźny spadek produkcji w ujęciu rocznym jest sporym zaskoczeniem - ocenił natomiast ekonomista Banku Pekao SA Piotr Piękoś. Dodał, że mocne spadki w sektorach eksportowych wskazują, że realizuje się oczekiwany scenariusz spowolnienia krajowego przemysłu. Przyznał, że z analitycy oczekiwali silnego spadku dynamiki produkcji przemysłowej w związku z mocnym negatywnym efektem kalendarza - w tym roku czerwiec liczył aż dwa dni robocze mniej niż przed rokiem.

- Jednakże spodziewaliśmy się utrzymania dynamiki na plusie. W tym kontekście tak wyraźny spadek produkcji w ujęciu r/r pozostaje więc sporym zaskoczeniem. Mocne spadki w sektorach eksportowych (m.in. motoryzacja, meble) wskazują, że realizuje się oczekiwany od dłuższego czasu scenariusz spowolnienia krajowego przemysłu w reakcji na wyraźne spowolnienie w gospodarce niemieckiej - zaznaczył.

Spowolnienie idzie z Zachodu

- Na wyniki przemysłu w czerwcu br. w największym stopniu wpłynął słaby wynik przetwórstwa przemysłowego - uważa ekspertka Konfederacji Lewiatan dr Sonia Buchholtz. Jej zdaniem przemysł zaczyna odczuwać spowolnienie na Zachodzie. W jej ocenie, chociaż za część słabego wyniku można winić liczbę dni roboczych, to sprzedaż dóbr przemysłowych wyraźnie spowalnia.

- Jeśli zatem nie okaże się to obserwacją odstającą, to realizację scenariusza spowolnienia w gospodarce można uznać za rozpoczętą - wskazała ekspertka. 

REKLAMA

PolskieRadio24.pl, GUS, PAP, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej