Bank Spółdzielczy w Grębowie. Jest wniosek o upadłość, trwa śledztwo, BFG wypłaci gwarantowane środki
Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność Banku Spółdzielczego w Grębowie, który utracił płynność finansową, i wystąpiła do sądu z wnioskiem o ogłoszenie jego upadłości.
2019-07-22, 10:02
Posłuchaj
Bank Spółdzielczy w Grębowie to jedna z mniejszych instytucji tego typu, ma 60 mln zł aktywów.
KNF uspokaja – sytuacja sektora spółdzielczego stabilna
KNF w przesłanym do redakcji oświadczeniu napisał, że: „Ogólna sytuacja ekonomiczno-finansowa sektora banków spółdzielczych w Polsce oceniana jest pozytywnie, a jednostkowe zdarzenia o charakterze incydentalnym nie wpływają na jego stabilność”.
Bank w Grębowie utracił płynność finansową
KNF podjęła decyzję o ustanowieniu w grębowskim banku zarządu komisarycznego. Ten z kolei poinformował nadzór, że nie jest w stanie wypłacać pieniędzy klientom, czyli utracił płynność finansową.
Do akcji wkracza BFG
− Od dziś Bankowy Fundusz Gwarancyjny realizuje wypłaty środków gwarantowanych deponentom Banku Spółdzielczego w Grębowie, mówi Artur Radomski, dyr. biura zarządu BFG.
REKLAMA
Wypłaty będą realizowane przez placówki Santander Bank Polska
Jak dodaje, wypłaty będą realizowane za pośrednictwem wszystkich placówek banku Santander Bank Polska od 22 lipca do 5 września 2019 r. Po tym okresie deponenci Banku Spółdzielczego w Grębowie będą mogli odebrać swoje oszczędności bezpośrednio w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.
Do odbioru środków będzie potrzebny dowód tożsamości w przypadku osób fizycznych, w przypadku przedsiębiorców np. odpis z KRS u.
− Wypłaty będą realizowane w sposób dogodny dla klientów - albo na rachunek w innym banku, albo w gotówce, podkreśla dyrektor Radomski.
− Jeśli suma przekroczy 25 tys. zł, trzeba to wcześniej zgłosić w placówce banku Santander, dopowiada gość Polskiego Radia.
REKLAMA
Problemy banku w Grębowie nie rzutują na sektor spółdzielczy
−Sektor banków spółdzielczych jest stabilny, zapewnia Krystyna Majerczyk-Żabówka, prezes Krajowego Związku Banków Spółdzielczych.
Jak dodaje, banki spółdzielcze są dobrze skapitalizowane, ich współczynnik wypłacalności sięga 17,7 procent, czyli znacznie więcej niż jest wymagany dla banków.
Fundusze własne banków spółdzielczych w ciągu 2018 roku wzrosły o 5,1 procent do 12,1 miliarda złotych. Fundusze własne wyższe niż równowartość 5 milionów euro posiadało w grudniu 2018 roku 180 banków wobec 172 w grudniu 2017 roku.
Trwa postępowanie prokuratury ws. działania na szkodę banku w Grębowie
Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu przejęła z Prokuratury Rejonowej śledztwo w sprawie działania na szkodę Banku Spółdzielczego w Grębowie. Obecnie trwa śledztwo dotyczące m.in. udzielania kredytów z naruszeniem obowiązujących procedur bankowych, bez sprawdzenia zdolności kredytowych oraz bez właściwego zabezpieczenia.
REKLAMA
Tomasz Matusiak, jk
REKLAMA