X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Pierwsza decyzja UOKiK dotycząca przewagi kontraktowej: nakaz wypłaty zaległych zobowiązań dostawcom owoców

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 16:44
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję zobowiązującą spółkę Real do wypłaty zaległych zobowiązań dla dostawców owoców - poinformował w środę Urząd. Real to jeden z największych w Polsce producentów koncentratów owocowych.
Spółka Real wyznaczała 6-miesięczny termin zapłaty inie płaciła
Spółka Real wyznaczała 6-miesięczny termin zapłaty i…nie płaciłaFoto: shutterstock,

Jak powiedział w środę na konferencji prasowej prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał, dzięki ustawie o przewadze kontraktowej UOKiK ma możliwość realnej pomocy rolnikom.

Za wykorzystywanie swojej pozycji rynkowej wobec mniejszych dostawców grozi kara do 3 proc. obrotu

− Może interweniować w przypadku, kiedy duży przedsiębiorca wykorzystuje swoją pozycję wobec mniejszych dostawców. Grozi za to kara do 3 proc. jego obrotu - dodał. Wskazał, że możliwe jest również zobowiązanie spółki do zmiany praktyki, co może szybko poprawić sytuację jej kontrahentów.

Spółka Real wyznaczała 6-miesięczny termin zapłaty i…nie płaciła

Urząd powiadomił, że siedlecka spółka Real - jak wynika z ustaleń urzędu - wyznaczała termin zapłaty, który maksymalnie mógł wynieść nawet sześć miesięcy.

"Co więcej, Real nie płacił w wyznaczonym przez siebie terminie, a największe opóźnienia wynosiły ponad 170 dni" - powiedział podczas konferencji prezes UOKiK.

− Tymczasem zgodnie z ustawą o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, strony mogą ustalić czas na uregulowanie należności dłuższy niż 30 dni, ale nie powinien on przekraczać 60 dni - dodał.

Spółka zobowiązała się do zmiany swoich praktyk

Szef UOKiK zaznaczył, że w trakcie postępowania spółka Real zobowiązała się do zmiany swojej praktyki. Znacznie skróci terminy płatności oraz ureguluje zaległości wraz odsetkami wobec producentów owoców.

Urząd podał, że nowe terminy płatności wyniosą 30 dni od daty dostawy dla rolników ryczałtowych i 60 dni dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Ten drugi termin będzie liczony od otrzymania przez Real prawidłowo wystawionej faktury VAT.

Ponadto spółka przeprowadzi audyt płatności wszystkich dostaw owoców od 12 lipca 2017 r. i sprawdzi, czy nie doszło do przekroczenia terminów zapłaty lub braku płatności. Real ureguluje wszelkie zaległości, a rolnikom, którzy sami produkują i dostarczają owoce, dodatkowo zapłaci odsetki ustawowe - powiedział Niechciał.

Rząd przyjął ustawę o przeciwdziałaniu wykorzystywania przewagi kontraktowej

Szef UOKiK przypomniał, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Projektowane przepisy m.in. zakazują sprzedaży produktów rolniczych poniżej ceny referencyjnej, ogłaszanej dwa razy w roku przez ministra rolnictwa.

Ustawa wprowadza cenę referencyjną

"Nowe przepisy spowodują, że rolnicy nie będą już zmuszani do sprzedaży produktów poniżej kwoty, która nie oddaje nakładu ich pracy" - zaznaczył Niechciał. Dodał, że wpłyną również na sprawiedliwy podział marż pomiędzy producenta, pośrednika i sklep. "Zakup za cenę niższą niż referencyjna będzie groził karą od UOKiK do 3 proc. obrotów" – podkreślił.

Ustawa regulują jedną z najważniejszych kwestii dotyczących rynków surowcowych w rolnictwie

Jak zaznaczył obecny na konferencji szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, projektowana ustawa jest jedną z najważniejszych w porządkowaniu rynku surowców rolnych. Dodał, że "oparcie relacji handlowych z rolnikami na umowach kontraktacyjnych, podpisanych z odpowiednim wyprzedzeniem, zawierających najważniejsze ustalenia dotyczące ilości surowca, jego jakości, miejsca dostaw, terminów płatności i ewentualnych kar umownych, jest pierwszą próbą ucywilizowania handlu i wyeliminowania złodziei żerujących na pracy rolników".

Pierwsza decyzja UOKiK dotycząca przewagi kontraktowej

Ardanowski wyjaśnił, że ceny referencyjne wybranych produktów rolnych, będę ustalane na podstawie danych opracowanych w wyniku badań prowadzonych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy (IERiGŻ), który uwzględni m.in. koszty produkcji, koszty pracy i wysokość średnich plonów tych produktów.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: rolnictwo UOKiK finanse
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak