Posiedzenie FED: czy stopy procentowe pójdą w dół, umacniając złotego?
Amerykański bank centralny zdecyduje dzisiaj o poziomie stóp procentowych w USA. Prawdopodobnie pierwszy raz od ponad dekady FED je obniży.
2019-07-31, 09:51
Według analityków będzie to najważniejsze wydarzenie tego tygodnia i pewnie jedno z najważniejszych w tym roku.
Przypomnijmy, w czerwcu Amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała główną stopę procentową w przedziale 2,25-2,50 proc.
Stopy spadną o 25 punktów bazowych
Jak piszą w swoim porannym komentarzu analitycy mBanku, na dzisiejszym posiedzeniu Fed obetnie stopy procentowe o 25 pb i wyznaczy jasny scenariusz ich dalszych zmian powiązany z inflacją, koniunkturą i oczekiwanym stanem gospodarki.
Oceniają jednocześnie, że ani większa skala cięcia, ani brak obniżki w ogóle nie są uzasadnione.
REKLAMA
Po pierwsze, obniżka została de facto zapowiedziana wcześniej w komunikacie oraz wypowiedziach poszczególnych członków FOMC (włączając w to prezesa).
Jak czytamy w komunikacie banku, dzisiejsza, standardowa obniżka wygładzi ruchy rynkowe i nie cofnie oczekiwań z uwagi na wciąż aktualny zestaw ryzyk oraz kierunek gospodarki i wysokość inflacji.
Cięcie o 50 punktów mogłoby oznaczać, że Fed po raz kolejny musiałby ręcznie sterować oczekiwaniami, bo wejście w rolę zarządzania ryzykiem już przy obecnym stanie gospodarki dodatkowo może wywołać dość gwałtowną reakcję rynkową.
A od niej blisko już do spadku giełdy i obniżenia optymizmu konsumentów, na których w zasadzie obecnie opiera się wzrost PKB - piszą analtycy mBanku.
REKLAMA
Z tych samych powodów Fed nie odważy się pozostawić stóp bez zmian przy silnych oczekiwaniach obniżki.
Obniżka stóp w USA może wzmocnić złotego
Tymczasem obniżka stóp w Stanach Zjednoczonych to dobra wiadomość dla złotego – ten wtedy wzmacnia się do dolara.
Jak przypomina w radiowej Trójce Urszula Kryńska, ekonomistka w banku PKO BP, kilka miesięcy temu szef Rezerwy Federalnej zasygnalizował możliwość obniżenia stóp procentowych w USA.
− A jeśli stopy procentowe w USA są niskie, to kapitał ze Stanów szuka miejsca gdzie można więcej zarobić. A Polska ze stałymi stopami procentowymi, stabilną sytuacją ekonomiczną i dużym rynkiem jest miejscem, gdzie kapitał lubi napływać – tłumaczy Urszula Kryńska.
REKLAMA
− I taka sytuacja powoduje, że waluty Rynków Wschodzących, do których zaliczana jest Polska, umacniają się – mówi Kryńska.
komunikat mBank, Trójka, jk
REKLAMA