X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Zaczynają się zbiory aronii. Polska jest światowym liderem produkcji tego owocu

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 08:54
Zaczynają się zbiory aronii, Polska jest największym producentem tego owocu na świecie. Zbiory w naszym kraju sięgają 60 tysięcy ton, co stanowi 60-70 procent światowej produkcji. Aronia uprawiana jest w Polsce na ponad 4 tysiącach hektarów. Według danych GUS, jesteśmy też największym eksporterem półproduktów i produktów aroniowych.
Audio
  • Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski: nasz kraj jest największym na świecie producentem aronii (IAR)
  • Profesor Iwona Wawer: aronia pomaga m.in. na serce (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: 5PH/Shutterstock.com

Ministerstwo rolnictwa razem z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i grupami zrzeszającymi producentów owoców promuje spożycie tego owocu w akcji "Polska smakuje".

Aronie na zdrowie

O zdrowotnych właściwościach aronii przypomina profesor Iwona Wawer, współautorka książki "Aronia superowoc", która na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym prowadziła badania nad tym owocem. Jak zaznacza profesor, aronia ma wiele właściwości prozdrowotnych, regularne spożywanie jej przetworów w postaci soków czy dżemów korzystnie wpływa na wzrok, pracę serca, stymuluje regenerację u sportowców.

Ciekawostką są badania naukowe wskazujące, że naturalna witamina P zawarta w owocach jest przydatna jako środek zapobiegawczy i leczniczy przeciw szkodliwemu działaniu promieniowania.

W Polsce główne uprawiane odmiany aronii, to: Galicjanka (polska), Nero (czeska) i Aron (skandynawska). Dojrzewanie i zbiór owoców przypada na drugą połowę sierpnia i początek września.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Zobacz więcej na temat: owoce
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polscy sadownicy promują codzienną konsumpcję owoców w sezonie zbiorów

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 14:32
W ubiegłym roku w Polsce wyprodukowano prawie 200 tysięcy ton truskawek, z czego prawie 6 tysięcy ton świeżych i prawie 100 tysięcy zamrożonych wyeksportowano za granicę - wynika z danych GUS. Polska jest drugim największym producentem truskawek w Europie i ósmym na świecie. Do codziennej konsumpcji zarówno tych owoców, jak i innych zachęcali na wspólnej konferencji prasowej minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski i Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska drugim producentem malin w Europie

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 16:50
Na świecie w produkcji malin zajmujemy piąte miejsce po Rosji, Meksyku, Serbii i Stanach Zjednoczonych. Uzyskujemy ponad 100 tys. ton tych owoców, z czego duża część trafia na eksport - podał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
rozwiń zwiń