Polski Instytut Ekonomiczny: amerykańskie banki nadrabiają dystans do polskich
Amerykańska bankowość nadrabia dystans do Polski, do 2024 r. ma zacząć działać w USA system płatności w czasie rzeczywistym dla drobnych przedsiębiorców i osób prywatnych. W Polsce już funkcjonują dwa tego typu systemy - informuje Polski Instytut Ekonomiczny. PIE podkreśla, że dostępność takich płatności w naszym kraju świadczy o nowoczesności polskiego sektora bankowego.
2019-08-22, 08:15
"FED – bank centralny USA – ogłosił w tym miesiącu plan stworzenia systemu płatności w czasie rzeczywistym dla transakcji o wartości do 25 tys. dolarów. Rozwiązanie pod nazwą FedNow ma zacząć działać w 2023 lub 2024 r. i umożliwić wygodne transakcje elektroniczne drobnym przedsiębiorcom i osobom prywatnym" - czytamy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".
Eksperci Instytutu przypominają, że od dwóch lat w Ameryce działają podobne systemy oferowane przez Clearing House – powołaną przez największe banki izbę rozliczeniową (Zelle dla klientów indywidualnych i RTP dla biznesu). - Dostęp do bankowości elektronicznej w czasie rzeczywistym ma jednak tylko ok. połowa klientów banków korzystających z usług 24 największych podmiotów - podkreślają.
Polska nie ma się czego wstydzić
W Polsce, jak zaznacza PIE, działają dwa systemy przelewów w czasie rzeczywistym: Sorbnet (oferowany przez NBP) oraz Express Elixir (proponowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową). Pierwszy, działa od 2013 r., drugi od 2012 r. - oba są dostępne dla klientów indywidualnych niezależnie od wysokości przelewu - wyjaśniono. - Powszechność dostępu do Real Time Payments jest jednym z przykładów nowoczesności polskiego sektora bankowego - ocenia PIE.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank gospodarczy. Zajmuje się dostarczaniem analiz i ekspertyz do realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także popularyzacją polskich badań naukowych z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych w kraju oraz za granicą.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, PAP, md
REKLAMA