X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Salon Obronny 2019 w Kielcach. Ponad 600 wystawców, polski i amerykański sprzęt bojowy

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 16:29
Ponad 600 firm bierze udział w tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Po raz pierwszy w historii Salonu, ponad połowa firm to wystawcy zagraniczni. W tym roku odbywa się on pod znakiem Wystawy Narodowej Stanów Zjednoczonych i 20. jubileuszu Wystawy Sił Zbrojnych. W otwarciu wzięli udział: prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.
Audio
  • Do piątku stolica województwa świętokrzyskiego będzie światową stolicą obronności. Po raz 27. w Kielcach zainaugurowano targi zbrojeniowe. Prezentuje się na nich ponad 600 firm z 31 państw. (IAR)
Zdj. ilustr.
Zdj. ilustr.Foto: Polska Zbrojna (Twitter)

Podczas salonu prezentowany jest sprzęt i rozwiązania kilkuset polskich i międzynarodowych firm. Wśród niego śmigłowce, sprzęt pancerny i rakietowy, materiały wybuchowe, sprzęt i materiały wojsk chemicznych, a także uzbrojenie okrętów wojennych.

Podczas MSPO 2019 zaprezentują się również firmy oferujące nowoczesną technikę łączności, sprzęt radioelektroniczny i optoelektroniczny.

Jak co roku, nie brakuje kompleksowej i specjalistycznej propozycji dla służb mundurowych - Policji, Straży Granicznej i jednostek ratowniczych.

Na wystawie znaleźć będzie można także artykuły żywnościowe i urządzenia do przygotowywania posiłków oraz przechowywania i transportu żywności, różnego rodzaju mundury, sprzęt i materiały medyczne.

W tym roku Wystawa Narodowa Stanów Zjednoczonych

Tradycją Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego od 2004 roku są Wystawy Narodowe. Dotychczas swój potencjał obronny prezentowało 13 państw: Niemcy, Norwegia, Francja, Izrael, USA, Szwecja, Państwa Grupy V4, Wielka Brytania, Włochy, Turcja, Izrael i Korea Południowa.

Krajem wiodącym tegorocznego MSPO są Stany Zjednoczone.

Wystawa Narodowa USA zaplanowana jest na powierzchni 1500 m kw, weźmie w niej udział 65 firm zza oceanu i będzie to najliczniejsza reprezentacja amerykańska w historii Salonu. Gościem Honorowym Wystawy USA będzie płk Alfred Merrill Worden – amerykański astronauta, pułkownik United States Air Force, uczestnik misji Apollo 15.

F-35, F-15s, Boeing P-8 Poseidon, czołg Abrams tank (M1A1),śmigłowce Apache

Hitem tegorocznej Wystawy Narodowej będzie model myśliwca F-35. Na niebie nad targami będzie można zobaczyć między innymi myśliwce F-15s oraz najnowocześniejszy morski samolot wielozadaniowy - Boeing P-8 Poseidon.

Podniebne show uzupełni cysterna KC-135 odpowiedzialna za tankowanie w powietrzu samolotów. Będzie można zobaczyć między innymi amerykański czołg Abrams tank (M1A1) oraz śmigłowce Boeing Apache, Lockheed Martin Black Hawk oraz ogromny transportowy Chinook.

Nowy Pływający Bojowy Wóz Piechoty Borsuk

W tym roku zwiedzający kielecki Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego mają okazję obejrzeć prototyp Nowego Pływającego Bojowego Wozu Piechoty Borsuk, wykonywany przez konsorcjum, którego liderem jest należąca do PGZ Huta Stalowa Wola.

Następca BWP-a to w pełni polski produkt, a podstawowe uzbrojenie będzie stanowić wieża bezzałogowa, w którą obecnie wyposażone są kołowe transportery Rosomak. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można w Borsuku zastosować m.in. polskie przyrządy optoelektroniczne oraz wykorzystywać amunicję programowalną i armaty Bushmaster, z możliwością łatwej wymiany lufy do kalibru 40 mm, a także odpalaniem przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike produkowanych w radomskim Łuczniku.

Warto przypomnieć, że umowę na pracę rozwojową nad NP BWP Borsuk podpisano 24 października 2014 roku. Przewidywała ona finansowanie na poziomie 75 milionów złotych, a termin zakończenia prac ustalono na kwiecień 2021 r.

Premiera zmodernizowanego Leoparda

Na tegorocznym Salonie, Zakłady Mechaniczne „BUMAR-ŁABĘDY” S.A. z Gliwic zaprezentowały po raz pierwszy zmodernizowany czołg podstawowy Leopard 2PL w wersji produkcyjnej, przygotowany w ramach programu modernizacji czołgów Leopard 2A4 używanych przez Siły Zbrojne RP.

Najbardziej widocznym z zewnątrz elementem programu modernizacji czołgu Leopard 2PL względem bazowego Leopard 2A4 jest montaż dodatkowych modułów opancerzenia wokół wieży. To ma znacząco zwiększyć stopień ochrony pancernej czołgu.

Jeśli chodzi o siłę ognia, modernizacja obejmuje między innymi wymianę hydraulicznych systemów stabilizacji armaty i napędu wieży na elektryczne, ulepszenie armaty gładkolufowej Rh-120 L44 i jej przystosowanie do nowych rodzajów nowoczesnej amunicji (w tym programowalnej) oraz instalację polskiej kamery termowizyjnej III generacji typu KLW-1 Asteria w przyrządach obserwacyjno-celowniczych dowódcy i działonowego.

Umowa na dostawy systemu przeciwpancernego Javelini i Herculesów

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w czasie targów MSPO w Kielcach zostaną podpisane wnioski o dostawę ze Stanów Zjednoczonych systemu przeciwpancernego Javelin oraz transportowców C-130 Hercules.

Te drugie zostaną pozyskane w ramach programu Excess Defense Articles, czyli z nadwyżek sił zbrojnych USA.

Z informacji Defence24.pl wynika, że ten dotyczący samolotów Hercules ma objąć pięć maszyn w wersji C-130H po remoncie i modernizacji. Te samoloty są wciąż używane m.in. w Gwardii Narodowej sił powietrznych USA.

W Polsce miałyby zastąpić starsze Herculesy C-130E, również pozyskane z nadwyżek USA (Excess Defense Articles). W br. Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął dialog techniczny w programie „Drop”, mającym wyłonić następcę C-130E.

Z kolei wniosek o systemy przeciwpancerne Javelin obejmuje przypuszczalnie, według nieoficjalnych informacji, kilkadziesiąt wyrzutni i mniej niż 200 pocisków. Javelin to system przeciwpancerny wyposażony w pociski naprowadzane za pomocą głowicy termowizyjnej, na zasadzie „odpal i zapomnij”, zdolny do atakowania celów z górnej i przedniej półsfery. Maksymalny zasięg to w zależności od wersji 2,5 do ponad 4 km.

Producentem obu systemów jest koncern Lockheed Martin.

Polski robot z rakietą

Podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP wspólnie z firmą CRW Telesystem-Mesko przedstawił Autonomiczny System Bojowy Obrony Powietrznej ASBOP – PERKUN na zdalnie sterowanym robocie mobilnym IBIS, kołowego robota mobilnego uzbrojonego w polskie pociski rodziny Grom/Piorun.

Podwoziem dla ASBOP - PERKUN jest sześciokołowa platforma mobilna robota IBIS® z niezależnym napędem na każde z kół, które sprawia, że robot bojowy z łatwością porusza się w trudnym i zróżnicowanym terenie (podłoże skalne, tereny podmokłe i grząskie, rumowiska).  ASBOP - PERKUN jest robotem szybkim (10 km/h). Konstrukcja zawieszenia bazy mobilnej zapewnia optymalny kontakt kół z podłożem, a co za tym idzie sprawne pokonywanie nierówności terenu, dużą stabilność podczas jazdy oraz właściwe rozłożenie mocy na poszczególne koła. Dzięki tym rozwiązaniom robot charakteryzuje się dużą zwrotnością i mobilnością.

Do 2026 r. polska armia przeznaczy na modernizację 185 mld zł

Przypomnijmy - 28 lutego 2019 r. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisał Plan Modernizacji Technicznej do 2026 roku, który zakłada wydatki na modernizację o wartości 185 mld zł, to jest o 45 mld zł więcej, niż plan poprzedni.

Zawarte w dokumencie programy odzwierciedlają wyzwania, które stoją przed polską armią. Jednym z nich jest wzmocnienie flanki wschodniej, a w związku z tym formowanie nowej, czwartej dywizji Wojska Polskiego.

Wśród programów są m.in.: HARPIA (zakup samolotów piątej generacji), NAREW (pozyskanie baterii przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego zasięgu do zwalczania m.in. bezpilotowych statków powietrznych), KRUK (zakup śmigłowców szturmowych) oraz ORKA (zakup okrętów podwodnych).

Jednym z obszarów, który został ujęty w Planie, jest cyberbezpieczeństwo. Nakłady na ten cel  wyniosą 3 miliardy złotych.

IAR/PAP, Polskie Radio24, Defence24.pl, MON, jk

Zobacz więcej na temat: targi wojsko PolskieRadio 24