X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Uszczelnianie podatków: Polska na podium w Unii w walce z luką VAT

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 08:59
Polska znalazła się na podium, i to na drugim miejscu, w walce z luką VAT wśród krajów Unii Europejskiej, wynika z raportu Komisji Europejskiej. Wśród krajów najlepiej radzących sobie z procederem wyłudzania tego podatku i zmniejszania wpływów budżetowych, komisja wymienia nasz kraj, Maltę oraz Cypr.  
Audio
  • Malta, Polska i Cypr to trzy kraje, które najlepiej radziły sobie w walce z luką VAT. Tak wynika z danych za 2017 rok opublikowanych dziś przez Komisję Europejską. W całej Unii, jak poinformowano w Brukseli, państwa członkowskie straciły w sumie 137 miliardów euro dochodów z powodu luki VAT-owskiej./Beata Płomecka, Bruksela, IAR/.
  • Komisja śledcza do spraw podatku VAT ma dziś przyjąć raport końcowy ze swoich prac. Jednym z wniosków tego raportu jest rekomendacja dla Sejmu postawienia przed Trybunałem Stanu - byłych premierów Donalda Tuska i Ewy Kopacz oraz ministrów finansów Jacka Rostkowskiego i Mateusza Szczurka. /IAR/.
  • Marcin Horała odniósł się też do zeznań Donalda Tuska przed sejmową komisją śledczą ds. VAT. Były premier mówił, że jako szefowi rządu zależało mu, żeby wpływy z podatków były jak największe. Zdaniem Marcina Horały, nawet, jeśli tak było, nie zmniejsza to odpowiedzialności Donalda Tuska za straty dla skarbu państwa, kiedy pełnił urząd premiera./IAR
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

W całej Unii, jak poinformowano w Brukseli, państwa członkowskie straciły w sumie 137 miliardów euro dochodów z powodu luki VAT-owskiej.

Rzeczniczka Komisji Vanessa Mock powiedziała, że sytuacja się poprawiła we Wspólnocie, ale podkreśliła, że jest jeszcze wiele do zrobienia. Jako przykład podała Polskę, która znacząco poprawiła ściągalność podatku.


podatek podatki vat 1200.jpg
Rząd uszczelnia podatki: od 1 września publiczny wykaz podatników VAT, ma ograniczyć karuzele

Raport, który opublikowała dziś Komisja obejmuje dane za 2017 r.

- Luka VAT-owska w sposób istotny została obniżona w latach 2013-2017, zmniejszając się o 13 punktów procentowych. Spodziewamy się, że dane za 2018 rok będą również mówiły o kolejnej obniżce luki, do 9,5 procent. Stało się tak po wprowadzeniu odpowiedniego systemu poboru podatku VAT, napisał resort finansów.

Analiza @EU_Commission odnosząca się do 2017 r. wskazuje polską administrację jako drugą w #UE najszybciej uszczelniającą lukę #VAT📉:
"Państwami, które osiągnęły bardzo dobre wyniki i znaczny spadek strat z tytułu podatku VAT, były Malta 🇲🇹 (-7%) i Polska 🇵🇱 (-6%)". @MF_GOV_PL https://t.co/F9cB0t5S0G

 Wśród najgorzej radzących sobie krajów Rumunia, Cypr i Grecja

Najgorzej w całej Unii w walce z wyłudzaniem i oszustwami  VAT radzi sobie Rumunia, gdzie w 2017 roku brakowało 36 procent dochodów.

W niechlubnej trójce są jeszcze Grecja i Litwa.


kontrola lupa pieniądze 1200 Mariola Anna SShutterstock.com.jpg
Luka VAT: coraz trudniej oszukiwać fiskusa w czasach powszechnej cyfryzacji

MF: luka VAT od 2013 do 2017 r. zmniejszyła się o 13 p. proc.

Luka VAT wg. szacunków KE od 2013 do 2017 roku zmniejszyła się o 13 p. proc. - podał w czwartek na Twitterze resort finansów. Dodano, że w 2018 r. KE szacuje wstępnie kolejną poprawę o 5 pp.

Dodano, że "w 2018 r. KE szacuje wstępnie kolejną poprawę o 5 p. procentowych".

Luka w VAT - czym jest, jak powstaje

Luka VAT to różnica między tym, co wpływa do budżetu państwa z VAT, a tym, co powinno do niego wpływać. Jest wynikiem nie tylko karuzel podatkowych, afer, ale również szarej strefy.

Z danych MF wynika zatem, że największa luka była w latach 2012, 2013, 2014, 2015, czyli za rządów PO-PSL.

W pierwszym roku rządów PiS luka VAT zmalała o prawie 4, w drugim roku o 6 punktów procentowych w porównaniu z latami poprzednimi.

 Wśród działań, które przyczyniły się do uszczelnienia systemu podatkowego, to między innymi pakiet paliwowy, "duża nowelizacja" ustawy o VAT, która między innymi przywróciła kary za nierzetelne rozliczenie podatku, a także System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej.

W piątek komisja śledcza ds. VAT przyjmie raport końcowy

Dzisiaj sejmowa komisja śledcza ds. VAT rozstrzygnie ewentualne poprawki do sprawozdania przygotowanego przez przewodniczącego komisji Marcina Horałę. Na posiedzeniu zostanie przyjęty także raport końcowy z prac.

Horała przedstawił pod koniec sierpnia napisany przez siebie, projekt sprawozdania tzw. komisji śledczej ds. VAT , w którym proponuje postawienie przed Trybunałem Stanu byłych premierów Donalda Tuska i Ewy Kopacz oraz byłych ministrów finansów - Jacka Rostowskiego i Mateusza Szczurka. W ocenie Horały Polska była "zieloną wyspą dla oszustów podatkowych.

IAR, PAP, jk

Zobacz więcej na temat: podatki vat finanse
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd uszczelnia podatki: od 1 września publiczny wykaz podatników VAT, ma ograniczyć karuzele

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 15:16
Rząd przyjął ustawę ws. VAT, według której 1 września 2019 r. szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) udostępni w postaci elektronicznej ogólnodostępny wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT. Wykaz ma ograniczyć udział w karuzelach vatowskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo Finansów szacuje, że luka w VAT w 2018 r. spadła do 12,5 proc.

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 16:20
Luka w podatku VAT w 2018 r. spadła o 2,9 pkt proc. do 12,5 proc. - wynika z wstępnych szacunków Ministerstwa Finansów zaprezentowanych w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2019-2022, którego częścią jest Aktualizacja Programu Konwergencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uszczelnianie VAT: będzie jeden elektroniczny plik JPK VAT. Ma wyeliminować "puste faktury", uszczelnić system

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 14:02
Walkę z nadużyciami podatkowymi, w tym wystawianiem "pustych faktur" i wyłudzeń podatku VAT ma ułatwić przyjęty w czwartek przez rząd projekt noweli o podatku od towarów i usług - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Przewiduje on składanie przez podatników deklarację VAT w formie nowego pliku JPK– przesyłaną tylko w formie elektronicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka z wyłudzeniami VAT: split payment wyjmuje pieniądze z rąk oszustów VAT

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 19:56
W Sejmie jest już po pierwszym czytaniu projekt ustawy o obowiązkowym split paymencie. Chodzi o obowiązek stosowania podzielonej płatności przez przedsiębiorców.
rozwiń zwiń