X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Wojna handlowa USA-Chiny: przyjazny gest Pekinu przed wszczęciem kolejnych negocjacji. Wyłącza część towarów z ceł odwetowych

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 17:45
Przed kolejną rundą negocjacji w sprawie porozumienia, które miałoby zakończyć wojnę handlową, chiński rząd ogłosił, że wyłączy 16 rodzajów towarów z ceł odwetowych, nałożonych na amerykański eksport.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Roman Pilipey

Wyłączenie dotyczy niektórych leków na raka i lubrykantów, a także serwatki i mączki rybnej, które dodawane są do pasz dla zwierząt – wynika z list przedstawionych w komunikacie komisji celnej chińskiego rządu.

„Wyłączenie” zacznie obowiązywać od 16 września

Od 17 września przez rok na 16 rodzajów amerykańskich towarów nie będą nakładane cła wprowadzone „w odwecie za amerykańskie środki z Sekcji 301” - napisano w komunikacie. Chodzi o karne taryfy, które administracja prezydenta Donalda Trumpa nakłada od ponad roku na chiński eksport w ramach wojny handlowej.

Chiny wyłączają z odwetu towary, których może im zabraknąć

Pekin zapowiadał wcześniej, że będzie wyłączał z ceł odwetowych niektóre amerykańskie towary, jeśli ciężko będzie sprowadzić je z innych krajów. Wiązano to z obawami, że przedłużający się spór handlowy może dodatkowo spowolnić chińską gospodarkę.

Eksperci oceniają decyzję Pekinu jako „przyjazny gest” przed wznowieniem negocjacji

Część ekspertów ocenia środową decyzję chińskiego rządu jako przyjazny gest przed planowanym wznowieniem negocjacji handlowych, choć nie świadczy on o tym, że obie strony zbliżają się do porozumienia. Kolejna runda rokowań wysokiego szczebla ma się odbyć w październiku, natomiast już we wrześniu mają być przeprowadzone robocze rozmowy.

- Wyłączenie może być odebrane jako gest szczerości wobec USA przed negocjacjami w październiku, ale prawdopodobnie jest ono raczej środkiem wspierania gospodarki - oceniła ekonomistka z grupy finansowej ING na Chiny Iris Pang.

Eksperci: to zaledwie 16 pozycji…

„Wciąż jest wiele niepewności w sprawie nadchodzących rozmów handlowych. Wyłączenie (z ceł) listy zawierającej zaledwie 16 pozycji nie zmienia stanowiska Chin” - dodała Pang. Przypomniała, że w lipcu Waszyngton wyłączył z karnych ceł 110 rodzajów produktów z Chin, w tym niektóre urządzenia medyczne i części.

Chiny stosują już odwetowe cła na 5 tys. produktów z USA

Chińskie cła odwetowe obejmują już ponad 5 tys. rodzajów sprowadzanych z USA produktów. Są wśród nich ważne amerykańskie towary eksportowe, takie jak soja i wieprzowina. Chiny tymczasem zwiększyły import tych towarów z Brazylii i innych krajów.

Szczególnie ważna dla Chin…amerykańska serwatka

Stany Zjednoczone są dla Chin zdecydowanie największym źródłem serwatki, która jest ważnym składnikiem paszy dla trzody chlewnej i ciężko ją w dużych ilościach sprowadzić z innych państw – zauważa agencja Reutera.

Przed oboma krajami kolejna runda negocjacji

Urzędnicy handlowi z Chin mają się w połowie września spotkać ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami w Waszyngtonie. Kolejne spotkanie wysokiego szczebla z udziałem wicepremiera ChRL Liu He oraz ministra finansów USA Stevena Mnuchina i przedstawiciela USA ds. handlu Roberta Lighthizera planowane jest natomiast w tym samym mieście na początek października.

Wiosną br. wydawało się, że obie strony zbliżają się do osiągnięcia porozumienia, ale w maju rozmowy załamały się. Amerykanie zarzucili wtedy Chińczykom, że usiłowali się wycofać z zapisów umowy handlowej, które zostały już uzgodnione w toku rokowań. Wznowienie negocjacji uzgodnili w czerwcu prezydent Trump i przywódca ChRL Xi Jinping.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: handel USA Chiny
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chiny skarżą amerykańskie cła w WTO

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 16:50
Chiny złożyły w Światowej Organizacji Handlu (WTO) skargę na Stany Zjednoczone w związku z wprowadzonymi przez nie nowymi karnymi cłami na chińskie towary - poinformowało ministerstwo handlu ChRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna handlowa USA-Chiny: negocjacje zostaną wznowione w październiku

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 11:12
To dobra wiadomość dla rynków i światowej gospodarki – jak poinformowało w czwartek chińskie ministerstwo handlu, negocjacje handlowe Stanów Zjednoczonych i Chin zostaną wznowione na początku października w Waszyngtonie. W połowie września ma się odbyć spotkanie na szczeblu roboczym.
rozwiń zwiń