Mała rewolucja w rozliczeniach z fiskusem. Każdy będzie miał swoje konto podatkowe

2019-09-18, 11:40

Mała rewolucja w rozliczeniach z fiskusem. Każdy będzie miał swoje konto podatkowe
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Od nowego roku podatników czekają zmiany przy rozliczaniu się z fiskusem. Każdy ma otrzymać numer indywidualnego konta podatkowego (tzw. mikrorachunku), które będzie służyło do wszelkich rozliczeń dot. PIT, VAT i CIT z urzędem skarbowym.

  • Od nowego roku każdy otrzyma indywidualny numer konta do rozliczeń z fiskusem
  • Będą tam trafiać należności z tytułu podatków VAT, CIT i PIT, a w przyszłości - także innych zobowiązań
  • Numer rachunku będzie zawierał PESEL lub NIP
  • Zwrot nadpłaconego podatku będzie, tak jak do tej pory, trafiał na konto bankowe podatnika

Powiązany Artykuł

podatki1200.jpg
Od nowego roku rewolucja w podatkach – w miejsce starych rachunków urzędów skarbowych - idywidualne mikrorachunki

Ministerstwo Finansów chce w ten sposób zwiększyć wygodę w rozliczaniu się ze skarbówką. Obecnie urzędy skarbowe mają kilka numerów kont do uregulowywania należności z tytułu różnych podatków, np. CIT czy PIT. Po zmianach wszystkie operacje będą się odbywały za pośrednictwem indywidualnych kont podatnika.

US jak ZUS


Ministerstwo Finansów idzie więc śladami ZUS-u, który już ponad rok temu udostępnił podatnikom indywidualne numery kont, na które odprowadzane są wszelkie składki (społeczne, zdrowotne itd.)

Po 1 stycznia każdy podatnik otrzyma indywidualne konto, na które trzeba będzie odprowadzać należności z podatków PIT, CIT i VAT. Numer konta zostanie udostępniony podatnikom przez internet (za pośrednictwem specjalnego formularza, który ma zostać uruchomiony pod koniec roku na stronie podatki.gov.pl) i będzie zawierał numer PESEL lub, w przypadku przedsiębiorców, NIP. Co ważne, konto będzie na stałe przypisane do podatnika, co oznacza, że na przykład w przypadku przeprowadzki numer rachunku do rozliczeń pozostanie ten sam.

Zmiany mają przyspieszyć rozliczanie się z fiskusem i wyeliminować ewentualne pomyłki - np. przesyłanie pieniędzy na złe konto urzędu skarbowego.

Zwroty bez zmian

Wygląda na to, że zwykły, szary Kowalski, tych zmian może nie odczuć, bo skorzystają z nich przede wszystkim firmy. Warto jednak wspomnieć o sprawie, która dotyczy każdego z nas - a więc ewentualnego zwrotu nadpłaconego podatku.

Po zmianach zwrot będzie odbywał się tak samo, jak dotychczas - na rachunek bankowy podatnika - a nie na nowe, indywidualne konto podatkowe.

Twój elektroniczny PIT

Przypomnijmy, że już ten rok przyniósł małą rewolucję w rozliczeniu się z fiskusem. W tym roku za "zwykłych" obywateli PIT wyliczył fiskus, a deklaracja została udostępniona im za pośrednictwem usługi "Twój e-PIT", działającej od lutego. Podatnik mógł wejść na portal podatkowy, zweryfikować zawarte w deklaracji dane, dodać ewentualne ulgi i przesłać gotowe zeznanie. Mógł też nie robić nic - wówczas deklaracja była przesyłana do fiskusa automatycznie. Im szybciej wysłaliśmy zeznanie, tym wcześniej trafił do nas zwrot nadpłaconego podatku.

Co ważne, nie ma przymusu korzystania z nowej usługi - osoby przyzwyczajone do papierowych deklaracji nadal mogą się rozliczać z fiskusem w ten sposób.

Na razie Twój e-PIT obejmuje deklaracje PIT-37 i PIT-38, ale w przyszłości fiskus będzie samodzielnie rozliczał też inne zeznania (PIT-36 czy PIT-28).

Ważne zmiany w podatkach

W tym roku wprowadzone zostały też ważne zmiany w podatku PIT. Chodzi m.in. o tzw. zerowy PIT dla młodych, obowiązujący od 1 sierpnia. Teraz osoby do 26. roku życia będą zwolnione z podatku dochodowego, o ile nie zarobią w roku więcej niż 85,5 tys. zł (1 próg podatkowy).

Inną ważną zmianą jest obniżenie stawki podatku PIT z 18 do 17 procent. Z ulgi skorzystają podatnicy, którzy mieszczą się w pierwszym progu podatkowym.

PolskieRadio24.pl, DGP, pit.pl, md

Polecane

Wróć do strony głównej