X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

"Rządy Pieniadza": startuje 500+ dla osób niesamodzielnych

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 13:15
Sytuacja niepełnosprawnych, ich wsparcie ze strony państwa oraz wpływ płacy minimalnej na relacje między starszymi i młodszymi pracownikami – to tematy wtorkowych Rządów Pieniądza na antenie PR24. Gośćmi audycji byli: ekonomista Marek Zuber oraz Paweł Cymcyk - Prezes Związku Maklerow i Doradców.
Audio
  • Ekonomista Marek Zuber oraz Paweł Cymcyk - Prezes Związku Maklerów i Doradców, byli gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim radiu 24, poświęconej m.in. sytuacja niepełnosprawnych, ich wsparciu ze strony państwa oraz wpływu płacy minimalnej na relacje między starszymi i młodszymi pracownikami.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Dziś wchodzą w życie przepisy o świadczeniu uzupełniającym, czyli 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Skorzysta z niego ok. 800 tys. osób.

Już w pierwszych dniach składania wniosków w formie papierowej trafiło ich do ZUS 80 tys. i liczba ta stale rosła.

Prawo do tego świadczenia mają również seniorzy, pod warunkiem, że posiadają zaświadczenie o pierwszym stopniu niepełnosprawności, a wysokość ich świadczenia emerytalno-rentowego nie przekracza 1100 albo 1600 zł, z tym że między kwotą 100 zł a 1600 zł obowiązuje tzw. zasada złotówka za złotówkę.

Oznacza to zmniejszanie się świadczenia proporcjonalne. I tak, mający emeryturę np. w kwocie 1300 zł, dostanie 300 zł świadczenia uzupełniającego. Jeżeli emerytura wynosi np. 1500 zł będzie to 100 zł.

- Każdy, kto spotkał się z sytuacją braku możliwości samodzielnego życia wie, że to ogromny problem, że opieka i rehabilitacja jest bardzo kosztowna. I pewnie każdy chciałby, żeby te rodziny otrzymywały tyle pieniędzy, ile jest konieczne. Jednak z drugiej strony możliwości budżetu są określone – mówił Marek Zuber.


niepełnosprawni pomoc free shut 1200.jpg
500+ dla osób niesamodzielnych. Wiemy, ile osób może skorzystać ze świadczenia

Odnosząc się do protestu niepełnosprawnych sprzed kilku dni, którzy sprzeciwiali się stosowaniu kryterium dochodowemu przy świadczeniu  uzupełniającym zauważył, że 500+ dla dzieci stało się tak popularnym programem, że wszyscy się do niego porównują, niezależnie do tego, jaką rolę pełni dane świadczenie.

Poza wsparciem finansowym działają także inne polityki społeczne państwa mające pomóc osobom niesamodzielnym i ich rodzinom.

Są to m.in.: rehabilitacja bez kolejek, nieodpłatne środki higieniczne, warsztaty terapii zajęciowej, czy opieka wytchnieniowa, pozwalająca opiekunom osób niesamodzielnych na załatwienie pilnych spraw, a być może także na jakiś rodzaj aktywności zawodowej. Propozycji jest oczywiście więcej.

M.in. do kwestii aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych odniósł się Paweł Cymcyk. Dziś w Polsce wynosi ona 28 proc. Europejska średnia przekracza 40 proc. Nawet liczba Zakładów Pracy Chronionej spadła poniżej tysiąca.

- Element bezpośrednio związany z podejmowaniem pracy jest najbardziej przyszłościowy. Samo wręczenie gotówki, to jak wręczenie symbolicznej ryby. Wędka, czyli możliwość podjęcia pracy w zależności do stopnia niepełnosprawności, jest największą wartością na przyszłość. Pozwala też uniknąć społecznego wykluczenia – argumentował gość audycji.

Innym poruszonym w Rządach Pieniądza tematem była zapowiedziana przez PiS krocząca podwyżka płacy minimalnej: od 2600 zł brutto w 2020 r. do 4 tys. zł brutto od 2024 r.

Kandydatka KO na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska mówiła podczas ostatniej konwencji wyborczej, o możliwym konflikcie między starszymi i młodymi pracownikami. Podawała przykład, że młody dostanie 4 tys. zł na początku pracy, a starszy będzie zarabiał 4500 zł, mimo że pracuje 30 lat i ma znacznie większe doświadczenie i umiejętności.

Przestrzegała też, że pracodawca może chcieć mu obniżyć wynagrodzenie do minimalnych 4 tys. zł, bo nie będzie w stanie nikomu płacić więcej niż ustawowe minimum.

- Nie wydaje mi się, żeby pracodawcy musieli obniżać komuś pensję, szczególnie że mówimy o płacy za kilka lat, a wtedy sytuacja może się zmienić. Chociaż zatrudnianie młodych osób przy tak wysokim wynagrodzeniu może być w niektórych branżach wyzwaniem, bo osoby te nie wytworzą odpowiednio dużo wartości dodanej. To oznacza, że osoby starsze musiałyby pracować więcej, żeby „dopracować” na te młodsze – oceniał Paweł Cymcyk.

Natomiast w opinii Marka Zubera, starsi i bardziej doświadczeni pracownicy, będą oczekiwali istotnych podwyżek, jeżeli młodzi mieliby dostać 4 tys. zł.

- Sprawa płacy minimalnej nie dotyczy tylko 1,5 mln pracowników, jak słyszymy, ale zdecydowanej ich większości bo jeżeli w sposób radykalny nie zmieni się na niekorzyść sytuacja na rynku pracy, to ze stuprocentową pewnością można powiedzieć, że ten dłużej pracujący będzie chciał zarabiać dużo więcej niż ten, kto dopiero pracę rozpoczyna – przekonywał gość Rządów Pieniądza.

Anna Grabowska

Zobacz więcej na temat: niepełnosprawni Anna Grabowska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niesamodzielność i niepełnosprawność a rodzaje wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 18:58
Niepełnosprawni to nie tylko ci, którzy są ułomni od urodzenia. To także osoby, które w wyniku zdarzeń losowych stały się niepełnosprawne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marlena Maląg: osoby niepełnosprawne są bardzo ważne na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 12:23
- Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest instytucją, która tworzy szeroką koalicję na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Naszą misją jest aktywizacja zawodowa i społeczna - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marlena Maląg, prezes zarządu PFRON.
rozwiń zwiń