Jerzy Kwieciński: wolimy, by mBank trafił do instytucji krajowych
Jest zrozumiałe, że jako rząd jesteśmy zainteresowani, żeby te aktywa przeszły w ręce instytucji, które są bardziej krajowe aniżeli zagraniczne - powiedział w Polskim Radiu 24 minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, odnosząc się do nieoficjalnych informacji o możliwości kupna mBanku przez PZU.
2019-10-22, 10:10
Posłuchaj
Minister odniósł się do spekulacji dotyczących przyszłości mBanku i doniesień medialnych, z których wynika, że mBank może zostać przejęty przez PZU lub przez kontrolowany przez ubezpieczyciela bank Alior.
- My jako państwo polskie, mam na myśli nie tylko rząd, ale i instytucje finansowe, patrzymy, co się dzieje na rynku. I jeżeli pojawiają się jakieś ciekawe aktywa instytucji finansowych, powinniśmy być tego typu aktywami zainteresowani. Również nasze krajowe instytucje powinny być tym zainteresowane, bo to najczęściej dochodzi do przejęcia tego typu aktywów nie przez rząd, tylko przez instytucje finansowe - powiedział minister.
Dodał, że "była dosyć znana analiza (...) prowadzona przez różne instytucje międzynarodowe, która pokazała, że kraj, który nie ma właściwego panowania nad swoim sektorem finansowym, w okresach kryzysowych bardzo traci. Po prostu kapitał z tych instytucji finansowych ucieka".
Niemcy chcą sprzedać mBank
Niemiecki Commerzbank poinformował niedawno w komunikacie prasowym, że projekt nowej strategii banku przewiduje sprzedaż większościowego pakietu akcji mBanku. Commerzbank ma ok. 70 proc. udziału w akcjonariacie mBanku. Utworzony w 1986 r. mBank (pierwotnie BRE – Bank Rozwoju Eksportu) jest czwartym pod względem aktywów oraz piątym według kredytów netto i depozytów na koniec czerwca 2019 r. bankiem uniwersalnym w Polsce.
REKLAMA
Udział mBanku w aktywach sektora wynosi 7,8 proc., a w kredytach i depozytach około 7 proc. Bank obsługuje 4,6 mln klientów detalicznych i 25,0 tys. klientów korporacyjnych w Polsce oraz niemal 938 tys. klientów w Czechach i na Słowacji. Aktywa banku pod koniec czerwca 2019 roku wynosiły 152,4 mld zł.
PolskieRadio24.pl, PAP, Polskie Radio 24, md
REKLAMA