X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zmiany dla firm. Obowiązkowy split payment, możliwość zapytania o VAT

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 09:31
Listopad przynosi ważne informacje dla firm. Po pierwsze, mechanizm podzielonej płatności (split payment) staje się obowiązkowy dla wszystkich faktur o wartości powyżej 15 tys. zł i dla towarów z wybranych branż. Od początku miesiąca przedsiębiorcy mogą natomiast wnioskować o udzielenie informacji, jaką stawką podatku VAT należy objąć dany towar.
Audio
  • Zbigniew Makowski: obowiązek stosowania split payment będzie dotyczył wybranych branż (IAR)
  • Ewa Łuczak:, złożenie zapytania ws. stawki VAT umożliwiają przepisy o Wiążącej Informacji Stawkowej (IAR)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock
  • Mechanizm podzielonej płatności staje się obowiązkowy dla wybranych branż 
  • Znika opłata za uwolnienie środków z rachunku VAT
  • Firmy mogą też teraz pytać fiskusa o stawkę VAT

Od początku listopada przedsiębiorcy działający w wybranych branżach muszą stosować mechanizm podzielonej płatności. Ministerstwo finansów tłumaczy, że to kolejny krok w walce z nadużyciami związanymi z podatkiem VAT.

Od lipca 2018 roku rozwiązanie było stosowane w wersji dobrowolnej. Polega ono na tym, że sprzedawca otrzymuje na swoje konto tylko należność netto, natomiast pieniądze na zapłacenie VAT trafiają na oddzielny rachunek.


firma 1200.jpg
Dobre zmiany dla firm. Przez ostatnie cztery lata rząd wprowadził wiele udogodnień

Zastępca dyrektora departamentu VAT w ministerstwie finansów Zbigniew Makowski wyjaśnia, że obowiązek będzie dotyczył wybranych branż, które dotąd najbardziej były narażone na wyłudzenia. Chodzi o takie branże, jak: paliwa, elektronika, stal, złom, odpady, węgiel i części do samochodów.

Mechanizm podzielonej płatności trzeba stosować dla transakcji przekraczających 15 tysięcy złotych brutto.

Znika uciążliwa opłata

Listopad przyniesie także małą, ale istotną zmianę w kwestii split paymentu. Resort finansów potwierdził, że od nowego miesiąca ma zostać zlikwidowana opłata skarbowa za uwolnienie środków z rachunku VAT. Do tej pory urzędy skarbowe przy składaniu wniosku domagały się od firmy zapłaty tej kwoty.

Eksperci oceniali, że możliwość pobierania takich opłat była niedopatrzeniem ustawodawcy, ale jednocześnie była zgodna z prawem. Od 1 listopada naczelnicy urzędów nie będą już mogli pobierać od firm opłaty. Nadal jednak przedsiębiorca będzie musiał złożyć wniosek o uwolnienie środków z rachunku VAT. Na decyzję w tej sprawie urząd ma 60 dni.

Fiskus udzieli informacji o podatku

Od początku listopada przedsiębiorcy mogą wnioskować o udzielenie informacji, jaką stawką podatku VAT należy objąć dany towar. Umożliwiają to przepisy o Wiążącej Informacji Stawkowej.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej Ewa Łuczak wyjaśnia, że wnioski można składać od początku listopada, jednak decyzje będą dotyczyły stanu prawnego od 1 kwietnia 2020 roku. Decyzje będzie wydawał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Opłata za udzielenie wiążącej informacji wynosi 40 złotych.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Zobacz więcej na temat: split payment firma
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PwC: split payment powinien być prostszy

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 15:22
Mechanizm podzielonej płatności w VAT, czyli tzw. split payment, mimo skuteczności w przeciwdziałaniu wyłudzeniom VAT, jest także istotnym obciążeniem administracyjnym dla przedsiębiorców - uważają eksperci PwC.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka z wyłudzeniami VAT: split payment wyjmuje pieniądze z rąk oszustów VAT

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 19:56
W Sejmie jest już po pierwszym czytaniu projekt ustawy o obowiązkowym split paymencie. Chodzi o obowiązek stosowania podzielonej płatności przez przedsiębiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mechanizm podzielonej płatności. Resort finansów proponuje, by objął także płatności kartą

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 10:29
Resort finansów chce ułatwić stosowanie mechanizmu podzielonej płatności VAT, umożliwiając wykorzystanie do tego kart płatniczych. Jak mówi Zbigniew Makowski z Ministerstwa Finansów, ponad 10 proc. transakcji split payment realizowanych jest dobrowolnie.
rozwiń zwiń