X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Mieszkanie+. Prezes PFRN: rynek potrzebuje dodatkowego impulsu

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 09:45
Aby Polska osiągnęła do 2030 r. poziom średniej unijnej ws. dostępności mieszkań, musi powstać prawie 1 mln lokali ponad to, co buduje rynek - ocenił szef PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz. Dodał, że to koszt ok. 300 mld zł, dlatego bez inwestorów prywatnych wykonanie planu nie będzie możliwe.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay
  • Do 2030 r. Polska ma się zrównać z unijną średnią pod względem dostępności mieszkań
  • Mirosław Barszcz: aby to osiągnąć, potrzebny jest dodatkowy impuls inwestycyjny
  • Prezes PFRN: musi powstać milion mieszkań ponad to, co buduje rynek

Zgodnie z Narodowym Programem Mieszkaniowym w 2030 r. mamy "dobić" do średniej unijnej dot. dostępności mieszkań dla obywateli. W 2030 r. liczba mieszkań przypadająca na tysiąc mieszkańców w Polsce ma wzrosnąć do 435. Obecnie to ok. 380 mieszkań; w 2014 r. było to 363.

Potrzebny impuls inwestycyjny

Prezes PFR Nieruchomości podkreślił, że Polska zajmuje drugie miejsce od końca w Europie jeśli chodzi o dostępność mieszkań.

- Jeżeli myślimy poważnie, by zrealizować cel założony w Narodowym Programie Mieszkaniowym, musimy dać dodatkowy impuls inwestycyjny na rynku, by powstało dodatkowych milion mieszkań ponad to, co buduje rynek, a szacunki pokazują, że do 2030 r. rynek zbuduje ok. 2 mln mieszkań - wskazał Barszcz.

Zwrócił ponadto uwagę, że ten dodatkowy milion mieszkań, biorąc pod uwagę średnie ceny za mieszkanie, będzie kosztować ok. 300 mld zł.

- To nie są pieniądze, które można znaleźć w budżecie, takiego ciężaru nie udźwigną też samorządy. Bez inwestorów prywatnych wykonanie tego planu nie jest możliwe - ocenił szef PFR.


mieszkanie1200 shutter.jpg
Rząd chce rozwiązywać problemy mieszkaniowe Polaków. Trzy lata programu Mieszkanie Plus

Mirosław Barszcz zaznaczył, że program Mieszkanie+ to nie tylko budowa mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności.

- Działamy na zasadach komercyjnych – budujemy przy wykorzystaniu funduszy inwestycyjnych. Przez Mieszkanie+ chcemy zaktywizować rynek i inwestorów prywatnych, pokazać im, że jest to dobry sposób na zarabianie pieniędzy. Jeżeli tego rodzaju inwestycje będą w stanie generować zysk, chociażby nieco wyższy niż lokata bankowa, to może być ona atrakcyjna. Pokazuje to zresztą powszechny już dziś trend – kupowanie mieszkań na wynajem przez prywatnych inwestorów - ocenił.

Gdzie szukać inwestorów?

Według szefa PFR Nieruchomości rozwiązaniem jest wprowadzenie tzw. REIT-ów (Real Estate Investment Trust), czyli spółek lub funduszy inwestycyjnych, które inwestują na rynku nieruchomości komercyjnych na wynajem.

Projekt w tej sprawie był procedowany w poprzedniej kadencji Sejmu, lecz utknął po pierwszym czytaniu. Zakładał on wprowadzenie na polski rynek FINN-ów (Firm Inwestujących w Najem Nieruchomości). FINN-y miały być spółkami akcyjnymi, notowanymi na giełdzie, które miałyby mieć przynajmniej 50 mln zł kapitału. Zgodnie z projektem miały one uzyskiwać przychody z najmu co najmniej pięciu nieruchomości mieszkalnych i regularnie wypłacać dywidendę.

Projekt przewidywał ponadto, że w FINN-y mogły też inwestować prywatne osoby. Ustawa nie przewidywała jednak, by FINN-y zajmowały się działalnością deweloperską.

Szef PFR Nieruchomości dodał, że w ciągu ostatnich miesięcy spotkał się z potencjalnymi inwestorami, którzy chcą wejść na polski rynek z produktem podobnym do Mieszkania+. 

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Zobacz więcej na temat: Mieszkanie Plus budownictwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceprezes PFR Nieruchomości: będziemy mogli wybudować ponad 120 tys. mieszkań

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 07:56
Nieruchomości znajdujące się w Banku Ziemi pozwalają na wybudowanie 120 tys. mieszkań, rowadzimy rozmowy ws. przejęcia kolejnych terenów, co pozwoli zbudować ich znacznie więcej - poinformował wiceszef PFR Nieruchomości Grzegorz Muszyński. Wskazywał, że do tej pory w ramach programu Mieszkanie Plus, zbudowano ok. tysiąca mieszkań, a dalszy tysiąc jest w budowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawie 2,5 tysiąca zgłoszeń do Mieszkania Plus w Radomiu. Duże zainteresowanie programem

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 11:56
W Radomiu ankiety dla zainteresowanych inwestycją w ramach programu Mieszkanie Plus wypełniło ponad 2,4 tysiąca osób. To oznacza, że na jedno mieszkanie budowane w tym mieście przypada 20 zainteresowanych. Budowa 124 lokali ma się zacząć jeszcze w tym roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Nowym Nikiszowcu za rok pojawią się pierwsi mieszkańcy. Minister zawiesił wiechę

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 12:30
513 osób ma w sumie zamieszkać na osiedlu Nowy Nikiszowiec w Katowicach, które powstaje w ramach programu Mieszkanie Plus. Dziś minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, prezydent miasta Marcin Krupa oraz ich współpracownicy zawiesili na najwyższym budynku symboliczną wiechę.
rozwiń zwiń