more_horiz
Gospodarka

Kilkaset tysięcy złotych za obuwie. Para butów Napoleona sprzedana na aukcji

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 11:29
Za ponad 117 tysięcy euro sprzedano na aukcji w Paryżu parę butów Napoleona Bonaparte. - Żyją jeszcze wielbiciele cesarza i jest ich całkiem sporo - skomentował na Twitterze przedstawiciel domu aukcyjnego Drouot informując o wydarzeniu.
Buty Napoleona
Buty NapoleonaFoto: TT/Drouot
  • W paryskim domu aukcyjnym Drouot sprzedano obuwie Napoleona
  • Para butów osiągnęła cenę 117 tysięcy euro, czyli ponad 450 tys. zł.
  • Buty sprzedane na aukcji Napoleon nosił w czasie zesłania na Wyspę Świętej Heleny

Organizatorzy aukcji spodziewali się, że buty znajdą nabywcę za najwyżej 80 tysięcy euro.

Buty z ostatnich lat życia ex-cesarza

Czarne, skórzane buty do konnej jazdy o rozmiarze 40, z 48 centymetrową cholewką, Napoleon nosił w czasie zesłania na Wyspie Świętej Heleny, gdzie zmarł w 1821 roku.

Do Francji przywiózł je jego adiutant, generał Henri Gatien Bertrand. Przez pewien czas w butach cesarza Francuzów chodził rzeźbiarz Carlo Marochetti, u którego Bertrand zamówił posąg Napoleona.


biblia gutenberga 1200 shutt.jpg
Niemcy: Biblia Gutenberga sprzedana. Oszałamiająca cenaHistorycy zwracają uwagę na widoczny na butach znak firmowy paryskiego szewca Jacquesa, który miał swój warsztat w dzielnicy Montmarte. Historycy twierdzą, że Napoleon miał dużą kolekcję butów, które często sam zamawiał i odbierał.

Sentyment Francuzów do Napoleona

Zdaniem specjalistów zainteresowanie Napoleonem we Francji wzrasta z każdym rokiem. Na jego temat napisano już ponad 75 tysięcy książek i zrealizowano ponad 700 filmów. Grób Napoleona w paryskim Kościele Inwalidów każdego roku odwiedza prawie 1,5 miliona ludzi.

PolskieRadio24.pl, PAP, md