X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rozpoczęły się konsultacje w sprawie sieci 5G

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 14:02
Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął postępowanie konsultacyjne w sprawie rozdysponowania częstotliwości pod sieć 5G. Konsultacje mają potrwać do 10 stycznia a w założeniach resort przewiduje rozdysponowanie czterech rezerwacji, które będą ważne do końca maja 2035 r. Proponowana cena wywoławcza każdego z bloków wynosi 450 mln zł.
Zdj. ilustr.
Zdj. ilustr.Foto: shutterstock

5G to sieć komórkowa piątej generacji, która oferuje co najmniej dziesięciokrotnie szybszy transfer danych w stosunku do obecnej technologii. Pozwala na podłączenie tysięcy urządzeń jednocześnie, podczas gdy obecne sieci – co często można doświadczyć, gdy w jednym miejscu następuje niestandardowe, duże skupisko ludzi – potrafi sprawiać problemy z połączeniem.

Sieć taka pozwala również na gromadzenie w czasie rzeczywistym dużej ilości danych, które odpowiadają za zautomatyzowanie pewnych rzeczy. Dzięki temu można usprawnić nasze życie i pośrednio wpłynąć na bezpieczeństwo i środowisko. 5G jest furtką do Internetu Rzeczy i Przemysłu 4.0.

Trzon społeczeństw i gospodarek

Unia Europejska promuje inwestycje w sieci nowej generacji, gdyż technologia ta podniesie konkurencyjność Wspólnoty. Jej szybkie wprowadzenie jest kluczowe dla rozwoju UE, jednak wymaga jednolitego podejścia wszystkich państw członkowskich. Poza tym, zmiany związane z wprowadzeniem 5G sprawiają, że UE i państwa członkowskie powinny zwracać szczególną uwagę na zapewnienie cyberbezpieczeństwa tych sieci i usług je wykorzystujących.

Większość państw UE zakończyła już oceny ryzyka związane z wprowadzeniem 5G. Sieci piątej generacji będą stanowić trzon społeczeństw i gospodarek, łącząc miliardy przedmiotów i systemów, w tym w kluczowych sektorach jak energetyka, transport, bankowość czy opieka zdrowotna. Również procesy demokratyczne, takie jak wybory, w coraz większym stopniu opierają się na infrastrukturze cyfrowej.

Proces trwa

W poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" podano, że nadal nie wiadomo, czy i jakie zasady wyboru dostawców sieci nowej generacji narzuci operatorom państwo. Zauważono również, że w projekcie aukcji 5G, który lada chwila pokaże UKE, ich nie ma. W rozmowie z PAP minister cyfryzacji Marek Zagórski podkreślił, że warunki dotyczące zobowiązań nałożonych na operatorów będą częściowo ogłoszone w warunkach postępowania.

– Część z tych warunków, zwłaszcza w odniesieniu do kwestii bezpieczeństwa, będzie regulowana czy to w rozporządzeniu, czy to na poziomie ustawowym, także ten proces cały czas trwa – podkreślił minister Zagórski dodając jednocześnie, że zagadnienie to nie dotyczy tylko Polski.

– Dyskusja w wielu państwach Unii Europejskiej jest w podobnej fazie jak u nas, ale decyzje podejmowane przez niektóre państwa powodują, że ten proces uruchomienia 5G w kontekście bezpieczeństwa sieci jest przesuwany.

Minister wskazał tu m.in. na Danię, która kilka dni temu przyjęła odpowiednie przepisy na wysokim poziomie ogólności oraz na Szwecję, która przyjęła te przepisy 28 listopada. Jak jednak dodał Marek Zagórski, ten proces w całej UE przebiega w odpowiednim tempie.

Nie tylko szpiegostwo

Przygotowany pod koniec października przez Unię Europejską dokument rekomenduje promowanie niezależności technologicznej Europy i ustanowienie solidnych standardów bezpieczeństwa stawianych wszystkim dostawcom sprzętu i usług w całym cyklu życia technologii 5G.

Zapis po części wynika z faktu, iż kontrowersje wielu ekspertów budzi chiński dostawca sprzętu telekomunikacyjnego Huawei, który jest zainteresowany współpracą technologiczną w zakresie 5G z krajami europejskimi.

Niemiecki minister spraw zagranicznych zaznaczył, że ewentualne wpuszczenie tego koncernu na niemiecki rynek telekomunikacyjny uzależniony jest od zaostrzenia przepisów w tym zakresie. Nowe prawo musi zapobiec wpływowi obcych mocarstw na infrastrukturę niemieckiej sieci. Minister Heiko Maas powiedział, że został opracowywany projekt przepisów zawierający katalog technicznych zabezpieczeń oraz coś w rodzaju politycznego testu zaufania.

– Nie bądźmy naiwni, nie chodzi tylko o ewentualne szpiegostwo, ale także o możliwość sabotażu – powiedział minister spraw zagranicznych tygodnikowi „Die Zeit”.

PolskieRadio24.pl, PAP/ec.europa.eu/cyberdefence24.pl, md

Zobacz więcej na temat: telekomunikacja sieć 5G
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Huawei pod lupą w Polsce. Czy zostanie wykluczony z przetargów na sieć 5G?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 10:09
- Rekomendowane działania i standardy dotyczące infrastruktury telekomunikacyjnej będą dotyczyły nie tylko sieci 5G, ale całej infrastruktury krytycznej - powiedział PAP Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Karol Okoński, na pytanie dot. wykluczenia Huawei z przetargów. Ma to związek z kłopotami firmy w USA, gdzie została wpisana na czarną listę firm, mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Morawiecki: zależy mi na rozwoju 5G

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 13:27
To sieć telekomunikacyjna, która pozwala na szybszy transfer danych i jednoczesną obsługę większej liczby urządzeń niż w przypadku obecnych w Polsce sieci 4G
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wkrótce początek aukcji 5G. Kto zbuduje w Polsce sieć nowej generacji?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 08:28
Nadal nie wiadomo, czy i jakie zasady wyboru dostawców sieci nowej generacji narzuci operatorom państwo - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Jak dodaje, w projekcie aukcji 5G, który lada chwila pokaże UKE, ich nie ma.
rozwiń zwiń