X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Automatyczna ulga na dzieci, nowe formularze. Sprawdź, co się zmieni w systemie Twój e-PIT

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 15:00
Od 15 lutego w elektronicznym systemie Twój e-PIT w rozliczeniach za 2019 rok automatycznie uwzględniana będzie ulga na dzieci - informuje Ministerstwo Finansów. Dodatkowo podatnikom udostępnione zostaną nowe formularze - PIT-28 i PIT-36, a usługa zostanie w pełni zintegrowana z zewnętrznymi rejestrami.
Audio
  • Ważne nowości w systemie Twój e-PIT. Sprawdź, co się zmieni od 15 lutego (Aleksandra Tycner/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Przed nami drugi rok z usługą Twój e-PIT, która zrewolucjonizowała rozliczanie podatków. Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów mówi, że wkrótce czeka nas "powtórka" z tego roku, ale z kilkoma nowościami.

15 lutego 2020 roku, tak jak w tym roku, każdy "zwykły" podatnik znajdzie w systemie swoje zeznanie podatkowe, przygotowane przez skarbówkę i będzie mógł je skorygować i przesłać. Tak jak tym razem, tak jak i w kolejnym roku będzie można nie robić nic - wówczas formularz zostanie automatycznie wysłany wraz z końcem kwietnia. Warto jednak do systemu zajrzeć, by sprawdzić, czy wszystko zostało dobrze wyliczone, a także np. w przypadku, gdy chcemy dopisać sobie ulgi lub zmienić organizację, na rzecz której przekazujemy 1% podatku.

Ulga na dzieci dopisana automatycznie

Teraz system ma być zintegrowany z zewnętrznymi rejestrami, w tym np. z rejestrem PESEL. Dzięki temu - wyjaśnia Paweł Jurek - na przykład ulga na dzieci będzie dodawana automatycznie wraz z danymi dzieci, które są nią objęte. 

A ulga na dzieci należy do najpopularniejszych ulg podatkowych - wskazuje Anna Misiak z kancelarii MDDP. Przysługuje ona rodzicom lub sprawującym opiekę nad nimi. Ulga obejmuje dzieci małoletnie lub dorosłe, które kontynuują naukę - w sumie do 25. roku życia.

Anna Misiak radzi, by w formularzu elektronicznym sprawdzić, czy dane dzieci i inne informacje związane z tą ulgą są poprawne. Warto pamiętać, że jeśli w 2019 roku dziecko osiągnęło dochód powyżej 3089 złotych, to ta ulga nie będzie już nam przysługiwać.

Niektórzy przedsiębiorcy też skorzystają z e-rozliczenia

W systemie, zgodnie z zapowiedziami, pojawią się też dwa nowe, dotychczas nieobecne formularze - PIT-28 (dla osób rozliczających zryczałtowany podatek dochodowy) i PIT-36 (dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą).

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ważna zmiana w podatkach. Od nowego roku wchodzą indywidualne mikrorachunki

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2019 10:20
Od 1 stycznia PIT, CIT i VAT będą płacone na mikrorachunki podatników, a nie na rachunki urzędów skarbowych, tak jak miało to miejsce dotychczas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzice łatwiej rozliczą e-PIT. Ulga na dzieci będzie uwzględniana automatycznie

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 08:57
Ulga na dzieci oraz ich dane automatycznie trafią do rozliczeń składanych przez Twój e-PIT, z których podatnicy będą korzystać od 15 lutego 2020 r. - poinformował dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów Dariusz Aniećko.
rozwiń zwiń