Rząd zdecydował. Szykuje PKO BP do kupna BZ WBK
Aleksander Grad rozpoczął działania, które prowadzą do umożliwienia największemu polskiemu bankowi stać się jeszcze większym kolosem.
2010-07-15, 14:16
Resort skarbu chce przygotować na najbliższe WZA PKO BP uchwałę w sprawie wypłaty dywidendy, która pozwoli największemu polskiemu bankowi samodzielnie zrealizować transakcję przejęcia BZ WBK - powiedział w czwartek minister skarbu Aleksander Grad.
Szef resortu skarbu pytany w czwartek przez dziennikarzy, czy Skarb Państwa na najbliższym WZA będzie głosował za wypłatą dywidendy, czy za zatrzymaniem zysku za 2009 r. w spółce, powiedział: "Mamy różne warianty, różne scenariusze i różne projekty uchwał. W przyszłym tygodniu w czwartek przeanalizujemy całą sytuację i ostatecznie w piątek podejmiemy decyzję. Będziemy starali się tak skonstruować uchwałę o wypłacie dywidendy, żeby ona pozwalała PKO BP samodzielnie zrealizować tę inwestycję przejęcia BZ WBK, jeżeliby do niej doszło, jeżeli PKO BP ostatecznie wygra bój o ten bank".
Minister podkreślił, że Skarb Państwa zdecydowanie popiera projekt dotyczący przejęcia BZ WBK przez PKO BP. "To jest dobry projekt biznesowy dla spółki" - zaznaczył.
Odbywające się 25 czerwca walne zgromadzenie akcjonariuszy PKO BP zostało na wniosek Skarbu Państwa przerwane do 23 lipca. Tego dnia akcjonariusze mają zdecydować o sposobie podziału zysku netto za 2009 rok.
Pierwotnie decyzja o podziale zysku miała zapaść 25 czerwca - zarząd PKO BP zaproponował, by na dywidendę trafiło 1 mld zł, co oznacza 0,80 zł na akcję. Minister skarbu wnioskował o przerwę, by zbadać, czy bank ma szansę kupić BZ WBK.
Właściciel 70,4 proc. udziałów BZ WBK, irlandzki bank AIB zmuszony jest sprzedać polski bank, ponieważ musi się rekapitalizować i zwiększyć rezerwy o 7,4 mld euro do końca 2010 r. Sprzedaż BZ WBK - według niektórych ocen - przyniosłaby mu ok. 2,4 mld euro. Zainteresowanie przejęciem BZ WBK wyraziło 7-8 grup bankowych. Z nieoficjalnych doniesień wynika, iż na tzw. krótkiej liście znalazły się globalny bank HSBC z siedzibą w Londynie, francuski BNP Paribas, UniCredit oraz polski PKO BP.
Bloomberg podał w poniedziałek, powołując się ma nieoficjalne informacje, że HSBC oraz UniCredit wycofały się z przetargu na bank.
tk
REKLAMA