X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Podatek cukrowy – spór o nową daninę od biznesu

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 15:14
Podatek cukrowy wciąż budzi duże emocje, mimo że regulacja nie zyskała jeszcze ostatecznego kształtu. Minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznał, że spodziewane wpływy budżetowe z tytułu podatku cukrowego będą niższe niż zakładane 2 mld zł, ale pomogą zmieniać niekorzystne nawyki żywieniowe Polaków.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/igorovsyannykov

Minister Łukasz Szumowski w kontekście zapowiadanego podatku cukrowego powiedział, że resort rozmawiał o propozycji ze wszystkimi zainteresowanymi, z pacjentami i z przedsiębiorcami.

>>>Czytaj Więcej Czy droższe napoje słodzone zmienią zwyczaje kupujących?

– Słuchamy, co przedsiębiorcy mają do przekazania. Chcielibyśmy wprowadzić rozwiązania, które są najlepsze dla zdrowia Polaków stąd pewne modyfikacje, które być może przyniosą mniej korzyści finansowych do budżetu państwa, ale będą znowu korzystniejsze zdrowotnie – powiedział minister Ł. Szumowski w rozmowie z portalem Money.pl.

Producenci sprzeciwiają się nowej opłacie


cukier 1200.jpg
Lekarz: dostęp do niezdrowych produktów powinien być utrudniony

Jednak Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków i 8 wiodących organizacji rolniczych w Polsce skierowało do Ministerstwa Zdrowia i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pismo, w którym sprzeciwia się nowej opłacie, w postaci podatku cukrowego od napojów. Zdaniem branży nowa danina jest szkodliwa dla sadowników, producentów oraz samych konsumentów.

– W ewidentnej sprzeczności z celami prozdrowotnymi, nakreślonymi w ustawie jest zupełne pominięcie opłat za napoje alkoholowe typu piwa smakowe oraz radler. Uważamy, że opłata w tej formie nie spełni swojej roli pod kątem aspektów zdrowotnych, przyczyni się do nieodwracalnych negatywnych skutków ekonomicznych i ma charakter wyłącznie fiskalny – podkreśla Julian Pawlak, Prezes Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków.

Pieniądze będą dla pacjentów

Szef resortu zdrowia przypomniał, że w pierwotnej wersji pomysłu dochody z podatku cukrowego założono na poziomie 2 mld zł. Rząd wprowadził jednak pewne zmiany, które nieco uszczuplą dochody budżetowe, ale nie to jest głównym celem ustawy.

– Wprowadziliśmy mechanizmy, które zachęcą producentów do stopniowej redukcji ilości cukru w napojach. A to jest naprawdę niezwykle ważne. Lepiej mieć napoje, które są mniej słodzone, niż po prostu przerzucić całe koszty na ludzi – mówił Szumowski.

Minister zaznaczył, że pieniądze z podatku cukrowego nie są przeznaczone na ratowanie budżetu państwa, ale bezpośrednio mają zasilić Narodowy Fundusz Zdrowia, więc będą przekazane bezpośrednio na zdrowie, dla pacjentów.

Nadmiar cukru to element niezdrowego trybu życia


cukier free 1200.jpg
"Cukier w płynie". Tragiczne konsekwencje picia napojów słodzonych cukrem.

W opinii przedsiębiorców nałożenie nowej daniny na branżę spowoduje ograniczenie spożycia napojów. W efekcie spadku popytu, nawet o blisko 37 proc., pojawi się groźba ograniczenia zatrudnienia w małych i średnich przedsiębiorstwach produkujących napoje. Zagrożonych będzie kilka tysięcy miejsc pracy. Podkreślają także, iż polscy producenci napojów i nektarów owocowych są filarem polskiego przemysłu spożywczego – jednego z dwóch (obok mleczarskiego), które pozostały jeszcze w polskich rękach. Już teraz przedsiębiorstwa ponoszą spore wydatki, związane choćby ze wzrostem kosztów energii, surowców i pozostałych kosztów pracy.

Jeśli chodzi o konstrukcję samego podatku, to według założeń opłata będzie stała, uzależniona od ilości cukru w produktach. Zostanie zdefiniowana stawka bazowa.

– Będzie dotyczyła napojów słodzonych, a potem w zależności od tego, ile cukru na daną objętość napoju dodaje producent, będzie rosła aż do 1 zł za litr. Nie chcemy, by napój dietetyczny był tak samo traktowany, jak napój w pełni słodzony – wyjaśnił minister Szumowski, przypominając, że niezdrowy tryb życia i złe odżywianie jest pierwszym krokiem do takich chorób, jak choroba wieńcowa, zawał, cukrzyca typu II czy nowotwory.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/money.pl/agronews.com.pl/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd chce wprowadzić podatek cukrowy. Ekspert: trzeba zmienić nawyk

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 15:55
- Nie wystarczy podwyższyć ceny, żeby zmienić nawyk. Ten niezdrowy napój musimy zastąpić czymś co będzie zdrową alternatywą - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Maria Libura (ekspert ds. zdrowia publicznego, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy droższe napoje słodzone zmienią zwyczaje kupujących?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 13:00
W Ministerstwie Zdrowia powstał projekt ustawy o opłatach zdrowotnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekarz: dostęp do niezdrowych produktów powinien być utrudniony

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 12:11
- Celem jest przede wszystkim wypromowanie zdrowego odżywiania, a to, że państwo nie popiera słodzonych produktów jest w tym kontekście znakomitym sygnałem dla społeczeństwa - powiedział na antenie PR24 dr Paweł Grzesiowski, pediatra, epidemiolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cukier w płynie". Tragiczne konsekwencje picia napojów słodzonych cukrem

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 09:45
W Polsce blisko 1,4 tys. zgonów rocznie to konsekwencja nadmiernego spożycia napojów słodzonych cukrem - przekonuje Ministerstwo Zdrowia. By z tym walczyć, w resorcie powstał projekt ustawy o opłatach zdrowotnych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo zmienia zdanie ws. opłaty cukrowej. Są nowe propozycje

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 11:39
Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany w projekcie wprowadzającym tzw. opłatę cukrową, czyli dodatkowy podatek dla producentów słodzonych napojów. Jak informuje serwis money.pl, resort chce zmienić zarówno stawki podatku, jak i model jego pobierania. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom firm, które miały wiele uwag do pierwotnych propozycji.
rozwiń zwiń