Ministerstwo uspokaja: opóźnienie nie oznacza utraty prawa do bonifikaty

Zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność jest ważne bez względu na datę wydania - przypomina resort rozwoju. Wiceminister Robert Nowicki uspokaja: właściciele mieszkań nie stracą prawa do najwyższych bonifikat, nawet jeśli otrzymają zaświadczenie wydane po terminie, a więc po 31 grudnia 2019 roku.

2020-01-24, 08:17

Ministerstwo uspokaja: opóźnienie nie oznacza utraty prawa do bonifikaty
Do tej pory banki przyjęły 4 tys. 444 wniosków o udzielenie "bezpiecznego kredytu".Foto: Pixabay

Posłuchaj

Opóźnienie z wydawaniem zaświadczeń nie spowoduje utraty prawa do bonifikaty (Tomasz Matusiak/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty
  • Ministerstwo Rozwoju: otrzymanie zaświadczenia po terminie nie spowoduje utraty prawa do najwyższej bonifikaty
  • Po odebraniu pisma trzeba się w ciągu dwóch miesięcy zgłosić do urzędu
  • Bonifikaty wynoszą od 60% do nawet 99%

- W przypadku otrzymania zaświadczenia po 30 listopada obywatele będą mogli skorzystać z najwyższej bonifikaty. Jedynym warunkiem jest to, aby w terminie 2 miesięcy doręczenia zaświadczenia zgłosić w urzędzie zamiar uiszczenia opłaty jednorazowej za przekształcenie - tłumaczy.

Problem głównie w dużych miastach

Resort rozwoju monitoruje wydawanie zaświadczeń. W ostatnim czasie jest ich wystawianych coraz więcej. Wiceminister Robert Nowicki mówi, że opóźnienia dotyczą głównie dużych miast, a w mniejszych ośrodkach cały proces został praktycznie zakończony.

Powiązany Artykuł

bloki 1200.jpg
Przekształcenie użytkowania wieczystego. Poślizg w dużych miastach

Warto zapłacić "z góry"

Nie warto zaniedbywać tej sprawy, bo bonifikaty przy jednorazowej opłacie są atrakcyjne. Analityk HRE Investments Bartosz Turek, że minimalna bonifikata wynosi 60%, a w niektórych miastach jest ona wyższa i przekracza 90%. Dodatkowo, niektóre grupy, takie jak rodziny wielodzietne czy kombatanci mają ustawowo zagwarantowaną bonifikatę w wysokości 99%.

Przekształcenie użytkowania wieczystego na gruntach mieszkaniowych formalnie dokonało się 1 stycznia 2019 roku. Mieszkańcy muszą jednak przejść jeszcze całą procedurę - po otrzymaniu zaświadczenia z urzędu uiścić opłatę przekształceniową, a następnie dokonać zmiany w księdze wieczystej. Można też rozłożyć proces na 20 lat - wówczas opłatę w wysokości ostatniej opłaty za użytkowanie wieczyste będziemy płacić co roku.

REKLAMA

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Tomasz Matusiak, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej