X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Firmy rodzinne obawiają się czarnego scenariusza. Praca zdalna nie jest alternatywą

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 11:00
Dla 83 proc. przedsiębiorców firma jest jedynym źródłem utrzymania rodziny, a ponad połowa biznesów nie jest w stanie przetrwać dłużej niż miesiąc bez konieczności zwalniania pracowników - wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację Firmy Rodzinne.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Wyniki badania zostały przekazane Ministerstwu Rozwoju, które pracuje nad pakietem osłonowym dla przedsiębiorstw.

Jak podkreślili autorzy badania, dla ponad 40 proc. firm praca zdalna nie jest alternatywą. 60 proc. ankietowanych w ogóle nie ma możliwości dostarczenia swoich produktów i usług bez kontaktu z klientem. To oni są najbardziej zagrożeni kryzysem.

Badanie dotyczące kondycji firm w obliczu blokady gospodarczej związanej ze stanem zagrożenia epidemią koronawirusa. Według Fundacji Firmy Rodzinne porównując konieczność przeprowadzenia zwolnień na koniec marca i na koniec kwietnia widać, że przedłużenie blokady sprawi, iż podwoi się liczba firm, które zwolnią wszystkich, a także o połowę zmniejszy się grono przedsiębiorców, którzy na ten moment twierdzą, że do końca marca nie zwolnią nikogo.

 

Pierwsza rekomendacja dotyczy ZUS

Najwięcej wskazań w kwestii efektywnej pomocy dla przedsiębiorców zebrało zwolnienie z opłat ZUS – życzyłoby sobie tego ponad 80 proc. ankietowanych. O 20 punktów procentowych mniej zebrało wskazanie zwolnienia z podatków, a trzecie miejsce z satysfakcjonujących przedsiębiorców rozwiązań zajęło dofinansowanie wynagrodzeń pracowników na czas "chorobowego".

banki 1200.jpg
BGK udzieli więcej gwarancji kredytowych firmom. Jest decyzja ministra

O ile w normalnych okolicznościach opłacanie przez pierwsze 33 dni nieobecności chorobowej pracownika jest dyskusyjne, ale nie przygniatające przedsiębiorców, to w sytuacji, kiedy duża część załogi może wziąć zwolnienie – może doprowadzić nawet do niewypłacalności - podkreślono w podsumowaniu badania.

Jako pierwszą z rekomendacji dla rządu Fundacja zasugeruje zarządzenie przejęcia przez ZUS wypłat dla pracowników na chorobowym już od pierwszego dnia. Prezes Fundacji Firmy Rodzinne Katarzyna Gierczak Grupińska wyjaśniła, że obecnie przedsiębiorca za taką nieobecność musi płacić podwójnie: składkę do ZUS i wynagrodzenie dla pracownika, choć praca wykonywana nie jest. Jej zdaniem może to być obecnie jedna z głównych przyczyn bankructwa wielu firm, szczególnie w branży produkcyjnej.

Wyniki ankiety pomogą przygotować plan

W badaniu uczestniczyło 911 przedsiębiorców ze wszystkich województw, należących do wszystkich klas wielkości firm – mikro, małych, średnich i dużych. A takich przedsiębiorstw, jak uwzględnione w ankiecie, w całej Polsce są setki tysięcy.


bgk 1200.jpg
Odroczenie spłaty kredytów. ZBP zapewnia: wnioski będą rozpatrywane szybko

Jak wyjaśniła Gierczak-Grupińska, która zainicjowała badanie wspólnie z polskim naukowcem współpracującym z Uniwersytetem Stanforda w USA, Robertem Kowalskim, zapytano przedsiębiorców, w jakim stopniu są gotowi stawić czoła ograniczeniom aktywności gospodarczej, jakie wynikają z aktualnego stanu zagrożenia epidemią.

– Liczymy na to, że urzędnicy w Ministerstwie Rozwoju wezmą wyniki ankiety do serca i przygotują plan, który pomoże uratować jak najwięcej firm, a co za tym idzie – byt rodzin wielu właścicieli, a także rodzin pracowników – podkreśliła Gierczak-Grupińska.

 

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

Czytaj także

Pakiet osłonowy dla biznesu. Będzie specustawa wspierająca przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 10:30
Ulgi w należnościach, udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS; wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów; ochrona i wsparcie rynku pracy z myślą o firmach zmuszonych do przestojów w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Ministerstwo Rozwoju przygotuje projekt specustawy w tej sprawie.
rozwiń zwiń