X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dopłaty do wynagrodzeń krok po kroku. Jakie będą, kto może się o nie ubiegać?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 13:42
Dopłaty do wynagrodzeń to jedna z form pomocy przewidziana w tarczy antykryzysowej. Mogą się o nie ubiegać zarówno mali, jak i duzi przedsiębiorcy, by w ten sposób skutecznie chronić miejsca pracy  – mówi Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Jak wskazuje minister, pomoc przysługuje przedsiębiorcom w dwóch przypadkach:

  • w okresie przestoju ekonomicznego
  • przy obniżeniu wymiaru czasu pracy

Marlena Maląg podkreśla, że przedsiębiorcy muszą wykazać w swoich firmach spadek obrotów w tym roku z powodu koronawirusa. Spadek ten powinien wynosić nie mniej niż 15% w ciagu dwóch kolejnych miesięcy lub nie mniej niż 25% w ciągu dowolnie wskazanego miesiąca.

Warto znać szczegóły dopłat

We wniosku przedsiębiorca powinien zaznaczyć, na jaki okres ubiega się o wsparcie. Dopłaty można pobierać przez trzy miesiące.

- W przypadku obniżenia wymiaru czasu pracy dopłata może wynieść nawet 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Należy jednak pamiętać, że czas pracy można zmniejszyć maksymalnie o 20% i nie więcej niż do połowy etatu. Jeżeli przedsiębiorca podejmie decyzję, że firma przechodzi na przestój ekonomiczny, to dopłata od państwa wyniesie 50 procent minimalnego wynagrodzenia - mówi Marlena Maląg.

Stracą obie strony

Jeśli w zakładzie pracy działają związki zawodowe, pracodawca musi z nimi zawrzeć porozumienie co do pomocy. To się nam udało wprowadzić  – mówi Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ "Solidarność". Jak jednak zastrzega, na tym kryzysie stracą i pracodawcy, i pracownicy.

>>> Czytaj więcej: Czym jest tarcza antykryzysowa? Portal GOV.PL <<<

- Najwięcej pomocy dostaną mikroprzedsiębiorcy. Będą mieli refundowane składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, ale każda firma może szukać pomocy – mówi Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Dla tych, którzy w tarczy antykryzysowej nie znajdą nic dla siebie, Rzecznik MŚP zorganizował bezpłatną pomoc prawną pod nazwą „ratuj biznes”. Więcej o niej między innymi na stronie Rzecznika MŚP: www.rzecznikmsp.gov.pl.

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Czytaj także

Koronawirus uderzy w rynek pracy. Eksperci: będzie ubywać pracujących

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 08:18
Epidemia koronawirusa znacznie zmniejszy podaż pracy w Polsce - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodali, że 4,2 mln osób, czyli co czwarta zatrudniona w polskiej gospodarce, pracuje w branżach narażonych na ekonomiczne skutki restrykcji wywołanych pandemią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcza antykryzysowa już działa. Do tej pory 3 tys. wniosków o odroczenie składek

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 10:40
Ponad 3 tys. wniosków o zawieszenie składek na ubezpieczenia społeczne złożono w pierwszym dniu obowiązywania tarczy antykryzysowej - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że wypłaty "postojowego" nastąpią pod koniec kwietnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus a rynek pracy. Bardziej boimy się obniżek pensji niż zwolnienia

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 10:00
59 proc. Polaków obawia się, że z powodu epidemii koronawirusa ich wynagrodzenie obniży się, a 38 proc. - utraty pracy - wynika z badania na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.
rozwiń zwiń